Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории от Царево: Странджа, велоалеите, плажовете и още нещо

Има истории и хора, с които се срещаме по време на пътуващите издания на неделното ни "Радиокафе", за които си "запазваме правото" да ви разкажем, когато се появи хубав повод. Така наградата, която кметът на община Царево и неговият екип получиха само преди дни, а именно „Златен приз“ в категорията  „Успешно популяризиране на морския туризъм за 2018 година“, ни подсети с удоволствие да споделим разговора с двама чудесни млади хора, избрали Царево - тя за постоянно, той - в комбинация със София (да, възможно е).

Тя е Елена Стоянова, ПР на кмета на Царево. Той, Веселин Десподов, управлява две сърф училища и един голям спортен парк, точно на изхода на Царево за Арапя. Тя е от Царево, учила е в София (психология), но е избрала да се върне. Той е от София, но напоследък прекарва повече време на морето. И двамата са неразривно свързани със спорта, а именно спортът започва да се превръща в един от (изненадващите) акценти на Царево. Има цялостна концепция за развитието на спортната дейност в общината, което е радващо. Има и два парка - горски (с първия у нас скейтпул, "все едно басейн с извивки за каране на скейтборд, блейдове, кънки" и въжени предизвикателства за малки и големи, разположен на респектиращата територия от 10 декара) и морски, в пристанищния залив, които са свързани с велоалея.

Елена Стоянова и Веселин ДесподовВ горския парк Веселин Десподов организира и детски лагери с идеята да откъсне децата от различните устройства и да им покаже "един алтернативен начин на живот, да усетят, че почивката не е само хотели, а  приключения и справяния с различни предизвикателства сред природата". Оказва се, че родителите, без да искат, много пречат на децата си с притесненията дали ще се справят. "Ами точно това е важното - да има трудности и да успеят да ги преодолеят, палим огньове спим, на палатки, карат униндсърф, хавайски сърф, катамарани" - разпалва се Веселин. Със спортни лагери, но за възрастни, се занимава и Елена, която е и инструктор по combat extreme - "кардиотренировка с бойна хореография, която съчетава различни бойни стилове в един доста бърз ритъм под звуците на агресивна музика", обяснява тя, която всъщност изглежда крехка и далеч от агресивна. В тези лагери се спортува, храната е здравословна.

Елена харесва в Царево това, че може да разполага с времето си, нищо не й го "краде", всичко е на 3 минути... а предизвикателствата сама си ги създава. В справочника, който община Царево издаде (и на хартия, и онлайн), тя "отговаря" за плажовете - написала е по нещо за всеки от тях, защото те са така различни - "реално, всичко започва от Корал и завършва в Силистар". Можете да намерите информация и за по-известните южни плажове, и за по-малките за които трябва да се заредите с малко авантюризъм ("и с много аутан" - вмъква Веселин Десподов). В справочника има информация и за културния календар, и за инфрастуктурните проекти..."не само за Царево, например за Ахтопол, където ще бъде възстановена Римската стена". И Елена има какво да каже за Царево извън сезона - "обръщаме се към Странджа, другата половина от живота, освен морето. Планината ни е невероятна - с разнообразна растителност, две реки, екопътеки, възможности за интересни преходи, със зелениката напролет - Странджа е единственото място в България, където тя расте естествено". Да не говорим за нестинарството, Белия кукер и останалите уникални традиции.

И така, постепенно в разговора се очертава облика на Царево - спокойствие и (може би изненадваща) спортна нотка. В града има изключително модерен фитнес център на открито, който се използва не само през сезона. Наличието на отлична база за скейборд пък води до откриването на редица млади спортни таланти и сред децата в самото Царево - тук Веселин се гордее, че условията са по-добри и от София. Той организира състезания по какво ли не - кънки, скейтборд, гребане, колоездене... В негово лице аз лично откривам един чудесен баланс между София и морето. И Елена много обича София и често ходи дотам за различни събития, любимата й улица в столицата е "Оборище". Но бърза да се върне в Царево, където за нея най-хубави са дългите крайбрежни алеи, местата, където можеш да пиеш кафе, гледайки морето, велоалеите, възможността да ходиш бос... За Веселин Десподов най-хубавото в Царево е идеята, а на въпросът какво е добре да се промени - отговаря "мирогледът на хората". Според Елена пък именно проблемите стимулират младите и действените хора, "защото сме от поколението на бунтарите, така ни е по-интересно".

Чуйте целия разговор - много е интересен, ще ви зареди с оптимизъм, ще ви накара да се замислите дали веднага да не тръгнете към морето, както прави поне веднъж всеки месец Веселин Десподов, дори една година на 31 януари с приятели са ходили да карат сърф. "Всъщност за мен истинската почивка и лятото започват през октомври" - смее се той, - "времето е спокойно и топло, морето не е спокойно, но ние сме сърфисти, за нас това е добре. Красиво е, зелено е, обзема те безвремието".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01