Тя е Елена Стоянова, ПР на кмета на Царево. Той, Веселин Десподов, управлява две сърф училища и един голям спортен парк, точно на изхода на Царево за Арапя. Тя е от Царево, учила е в София (психология), но е избрала да се върне. Той е от София, но напоследък прекарва повече време на морето. И двамата са неразривно свързани със спорта, а именно спортът започва да се превръща в един от (изненадващите) акценти на Царево. Има цялостна концепция за развитието на спортната дейност в общината, което е радващо. Има и два парка - горски (с първия у нас скейтпул, "все едно басейн с извивки за каране на скейтборд, блейдове, кънки" и въжени предизвикателства за малки и големи, разположен на респектиращата територия от 10 декара) и морски, в пристанищния залив, които са свързани с велоалея.
В горския парк Веселин Десподов организира и детски лагери с идеята да откъсне децата от различните устройства и да им покаже "един алтернативен начин на живот, да усетят, че почивката не е само хотели, а приключения и справяния с различни предизвикателства сред природата". Оказва се, че родителите, без да искат, много пречат на децата си с притесненията дали ще се справят. "Ами точно това е важното - да има трудности и да успеят да ги преодолеят, палим огньове спим, на палатки, карат униндсърф, хавайски сърф, катамарани" - разпалва се Веселин. Със спортни лагери, но за възрастни, се занимава и Елена, която е и инструктор по combat extreme - "кардиотренировка с бойна хореография, която съчетава различни бойни стилове в един доста бърз ритъм под звуците на агресивна музика", обяснява тя, която всъщност изглежда крехка и далеч от агресивна. В тези лагери се спортува, храната е здравословна.
Елена харесва в Царево това, че може да разполага с времето си, нищо не й го "краде", всичко е на 3 минути... а предизвикателствата сама си ги създава. В справочника, който община Царево издаде (и на хартия, и онлайн), тя "отговаря" за плажовете - написала е по нещо за всеки от тях, защото те са така различни - "реално, всичко започва от Корал и завършва в Силистар". Можете да намерите информация и за по-известните южни плажове, и за по-малките за които трябва да се заредите с малко авантюризъм ("и с много аутан" - вмъква Веселин Десподов). В справочника има информация и за културния календар, и за инфрастуктурните проекти..."не само за Царево, например за Ахтопол, където ще бъде възстановена Римската стена". И Елена има какво да каже за Царево извън сезона - "обръщаме се към Странджа, другата половина от живота, освен морето. Планината ни е невероятна - с разнообразна растителност, две реки, екопътеки, възможности за интересни преходи, със зелениката напролет - Странджа е единственото място в България, където тя расте естествено". Да не говорим за нестинарството, Белия кукер и останалите уникални традиции.
И така, постепенно в разговора се очертава облика на Царево - спокойствие и (може би изненадваща) спортна нотка. В града има изключително модерен фитнес център на открито, който се използва не само през сезона. Наличието на отлична база за скейборд пък води до откриването на редица млади спортни таланти и сред децата в самото Царево - тук Веселин се гордее, че условията са по-добри и от София. Той организира състезания по какво ли не - кънки, скейтборд, гребане, колоездене... В негово лице аз лично откривам един чудесен баланс между София и морето. И Елена много обича София и често ходи дотам за различни събития, любимата й улица в столицата е "Оборище". Но бърза да се върне в Царево, където за нея най-хубави са дългите крайбрежни алеи, местата, където можеш да пиеш кафе, гледайки морето, велоалеите, възможността да ходиш бос... За Веселин Десподов най-хубавото в Царево е идеята, а на въпросът какво е добре да се промени - отговаря "мирогледът на хората". Според Елена пък именно проблемите стимулират младите и действените хора, "защото сме от поколението на бунтарите, така ни е по-интересно".
Чуйте целия разговор - много е интересен, ще ви зареди с оптимизъм, ще ви накара да се замислите дали веднага да не тръгнете към морето, както прави поне веднъж всеки месец Веселин Десподов, дори една година на 31 януари с приятели са ходили да карат сърф. "Всъщност за мен истинската почивка и лятото започват през октомври" - смее се той, - "времето е спокойно и топло, морето не е спокойно, но ние сме сърфисти, за нас това е добре. Красиво е, зелено е, обзема те безвремието".
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..