За трети път Асоциацията на хореографите в България ще връчи годишните си награди "Златна муза".
Церемонията ще бъде в Световния ден на танца 29 април от 19 часа в зала 3 на НДК.
Призовете в областта на танцовото изкуство са в 11 категории.
Сред отличията е и „Наградата за цялостно творчество“.
Останалите 10 приза са посветени на творби, изяви, постижения и събития, представени за първи път на българската сцена през изминалата творческа година.
Церемонията по връчването на наградите „Златна муза“ този път ще бъде във формат гала вечеря, разказа пред медиите председателят на Асоциацията на хореографите в България, създател и продуцент на ансамбъл „Българе“ Христо Димитров. - Сред професионалистите, които ще участват в програмата по време на церемонията са Националният фолклорен ансамбъл „Българе“, ансамбъл „Чинари“, балет „Дива“, триото тенори „Уникалните гласове“, струнен квартет „Интро“.
Организаторите готвят още много изненади, сред които танц с лазери, класически балет и хип-хоп танци.
За Христо Димитров личните критериите при оценка са стил, характер и въздействие.
Той анонсира и нов международен спектакъл Европейски танцов дивизион, в чиято основа е "Българе".
Чуйте повече в приложения звук.
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..