НАУКА
В зала "Проф. Марин Дринов" на Българската академия на науките от 13.30 ч. се открива изложба "Нови биоразградими и биоактивни полимерни материали - стратегии и предизвикателства", посветена на 30-годишнината на Лабораторията "Биологично активни полимери" и на 150 години от създаването на Българската академия на науките. По време на изложбата ще бъдат представени иновативни наноматериали от биосъвместими и биоразградими полимери.
ИЗЛОЖБИ
В галерия "Синтезис" ще бъде открита изложба на френския фотограф Гийом Лебран "Мелос" /до 20 юли/.
Представени са над 40 работи, заснети в периода 2006-2012 г. по време на неговите пътувания между Турция, България и Гърция, в компанията на писателя Рене Далиго.
В "София ринг мол" ще бъде представена изложбата "Непознатата Гърция" на фотографа Антони Георгиев.
ТЕАТЪР
Прочитът на "Хамлет" на режисьора Явор Гърдев можете да гледате от 19.00 часа на голямата сцена в Народния театър "Иван Вазов". Участват Леонид Йовчев, Мариус Куркински, Светлана Янчева, Валентин Ганев, Весела Бабинова, Христо Петков, Иван Юруков, Ованес Торосян, Калин Яворов и др.
Гледайте постановката "Хамлет":
На камерната сцена по същото време започва "Любовникът" с Деян Донков и Радина Кърджилова.
Драматичен театър - Русе гостува на Театър "Българска армия" с постановката "Двама съвсем голи мъже". Режисьор е Николай Урумов, на сцената излизат Михаил Билалов, Йовко Кънев, Петя Венелинова, Кристиана Ценкова.
"Квартет за двама" е предложението за тази вечер на Театър "Възраждане". Режисьор е Владимир Петков, на сцената ще видим Татяна Захова, Роберт Янакиев, Донка Аврамова - Бочева, Боян Младенов. Началният час е 19.00.
"Нашата голяма френска сватба" ще представят от 19.00 часа на Открита сцена ( "Сълза и смях" ) Герасим Георгиев - Геро, Бойко Кръстанов, Евгени Будинов, Светлана Бонин, Евелин Костова, Рада Кайрякова, Христо Бонин. Режисьор е Асен Блатечки
"Сън в лятна нощ" ще се играе от 19.00 часа в Младежкия театър „Николай Бинев“. В ролите: Бюрхан Керим, Георги Богданов, Георги Сиркатов, Деян Жеков, Димитър Бисеров, Димитър Илиев,
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..