Йордан Донков е талантлив полицай, чиято мечта винаги е била да пише. Името и писателската му дарба светът ще опознава тепърва, тъй като съвсем наскоро от печат излезе дебютната му книга – "Цветът на тишината".
Всъщност, обичта си към литературата Йордан Донков открива още като дете – първо с четене на много и най-разнообразни литературни творби, а впоследствие – и с писане на стихове и разкази, ей така - за себе си. Животът и стеченията на обстоятелствата, обаче, го насочват в съвсем друга посока.
След като завършва някогашното милиционерско училище в Пазарджик, той става част от Отряда за борба с тероризма на МВР, а по-късно е полицай по охраната на обществения ред и дежурен в полицейско управление.
Едва като пораснало момче, улегнал човек и изградена личност, Йордан Донков се осмелява да представи произведенията си пред по-широка публика. В интернет създава своя страница, която изключително бързо набира популярност с историите, които полицаят-писател разказва. А вече е автор и на собствена книга – сбъдната детска мечта.
В "Цветът на тишината" бившият спец полицай представя Япония от средните векове, през живота на един самурай, войник от най-нисък ранг.
"Това е приключенска история. Книга, написана от европеец за европейци" – обяснява Йордан Донков и уточнява, че една от целите на "Цветът на тишината" е да накара читателя да се отпусне, да се пренесе в един по-различен свят от днешния, като се разтовари от напрежението на деня, но и като се замисли за позанемарени човешки ценности, като чест, достойнство, обич, доброта...
От разговора с Йордан Донков разбираме и малко известни детайли от работата и живота на българския полицай.
Така например, обществото ни едва ли се замисля как човекът, призван да съблюдава обществения ред, успява да превъзмогне сблъсъка с онази среда и хора, от които полицията по презумпция е призвана да ни брани.
И как, след този коварен допир с пошлото и грозното, успява да пренастрои мисълта, силите и нервите си към онези, които го очакват вкъщи - децата, съпругата, родителите, приятелите... Или – към писане.
"Тежка и неблагодарна работа е полицейската" - казва Йордан Донков. Но не се оплаква. Защото всяка реалност носи смисъл, поука, вдъхновение...
Още за творческите търсения и житейските дилеми в живота на полицая-писател Йордан Донков, чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..