Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В България повече от 6 години няма интеграционна програма за бежанците

Страната ни още не е сред страните, които официално отбелязват 3 октомври като Европейски ден на възпоминанието и гостоприемството

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Публична дискусия в подкрепа на инициативата за обявяване на 3 октомври за Европейски ден на възпоминанието и гостоприемството показа съпричастност към съдбата на хората, тръгнали да търсят по-сигурен живот, бягайки от войните и резултатите от климатичните промени.

Във форума участваха представители на  държавни  институции,  академичните  среди  и неправителствени организации, които работят с или за мигранти и бежанци в България. 

През 2016 италианският сенат прие със закон, че тази дата ще бъде италианският ден на гостоприемството. Други държави, които застават зад инициативата, са Малта, Кипър и Гърция.

Сред основните теми на днешните дебати бяха политиките, свързани с емигрантите и бежанците, както и толерантността към тях.

Трябва да има промени в миграционната политика. Тя е структурирана, но е необходимо да се обърне внимание на механизмите – отбеляза пред Радио София Мариана Стоянова, ръководител "Бежанско-мигрантска служба" към БЧК, участник в дискусията. – Повече от 6 години говорим за липсата на интеграционна програма, но нищо не се променя. Това е голяма спънка.

Българите сме гостоприемни, но непознаването на другия пречи и лесно се стига до отхвърляне – допълни още Мариана Стоянова.

Чуйте още по темата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "От Бели Дунав до Черно море" проследава екологичните щети, засягащи водите на Унгария и България

В рамките на Лятната резидентска програма на Институт "Лист" - София, унгарският артист Регина Сарвари представя изложбата "От Бели Дунав до Черно море". Проектът е посветен на замърсяването на водата. Съчетавайки пърформанс, медийна документация и материални доказателства, изложбата има за цел да повиши осведомеността за..

публикувано на 27.06.25 в 15:35

Цифрова Европа - предизвикателства и възможности

Животът ни вече е в постдигиталната епоха, в която живеем освен с физическата си същност и с нашите виртуални аватари, които както казва Рей Кърцуайл, в един момента ще се слеят в едно и тогава ще станем едно с машините, но дотогава има много път да се извърви и все още се говори за това какво е човешко, какво е медия, информация, както е ИИ. Не..

публикувано на 27.06.25 в 15:18
Доналд Тръмп направи обръщение към нацията след американските удари срещу ядрени обекти в Иран

Оценки за нападенията в Иран, поглед към за кметски избори в Ню Йорк, зелена светлина за масови депортации

Различни са настроенията при американски законодатели за нападенията на САЩ в Иран след класифициран брифинг, проведен на фона на обвинения от демократи, че администрацията президента Доналд Тръмп не е ги е информирала доколко ударите ще попречат на Иран да разработи ядрено оръжие. Републиканци посочиха, че брифингът е утвърдил..

публикувано на 27.06.25 в 15:15

Дамската фламенко група LaboratoriA представя в София новия си спектакъл "¿Que quiere la niña?"

Дамската фламенко група LaboratoriA ще представи в София новия си спектакъл "¿Que quiere la niña?" Петте танцьорки, певици и инструменталистки са от Барселона. Те създават групата през 2017 г. като лаборатория за артистични експерименти. Новият им спектакъл "¿Que quiere la niña?" ("Какво иска момичето?“) ще се състои на 30 юни 2025 г., от..

публикувано на 27.06.25 в 14:48
Боянското блато от птичи поглед

Въпреки решението на ВАС, че Боянското блато е воден обект, то все още не е защитено

Има издадена заповед за премахване на незаконните тръби заустени в източната част на Боянското блато.  След 8 месеца административни действия от страна на общинските и държавни органи, се очаква бързо премахване на тръбите. От "Защита на Боянското блато"  ще са на терен, ще проследят внимателно как се премахват тръбите и ще сигнализират, ако има..

публикувано на 27.06.25 в 14:09

В Перник започва 22-ият Международен фестивал за късометражно кино "В Двореца"

В Перник започва 22-ият Международен фестивал за късометражно кино "В Двореца". 242 филма са включени в конкурсните програми. Те са подбрани от селекционна комисия сред 5520 кандидатствали филмови продукции от 127 държави.  Жури от международно изявени филмови експерти ще отличи най-добрите игрални, анимационни, документални и експериментални..

публикувано на 27.06.25 в 13:46
Новият кмет на район

Краткосрочни и дългосрочни приоритети на новия кмет на район "Искър" Петко Краев

Петко Краев е новият кмет на "Искър". Той печели на балотаж с 3831 гласа, сочат данните на комисията, публикувани на официалната й страница.  Балотажът за кмет на столичния район "Искър“ се проведе на 22 юни. Кандидатите за поста бяха двама - Ясен Русев, издигнат от "Продължаваме Промяната" - "Демократична България" и Петко Краев, издигнат от..

публикувано на 27.06.25 в 13:31