Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирия Вехкапера от финландския град Оулу разказва:

Защо кръговата икономика във Финландия се преподава още в училище

Мирия Вехкапера
Снимка: mirjavehkapera.fi

В "Радиокафе" започваме да ви представяме различни региони в Европа. Първата ни "стъпка" е далеч на север, във финландския град Оулу (Oulu). Именно оттам е Мирия Вехкапера, която е един от новите членове на Европейския комитет на регионите, част от групата Renew Europe като представител именно на региона Оулу.

Въпреки че е само на 44 години, тя има богата политическа кариера зад гърба си. Била е депутат в парламента на Финландия, а след това и в Европейския парламент.

Сега е в състава на една специална група, която е част от инициативата Green Deal Going Local, с която Комитетът на регионите цели да "скъси пътя" за ключовия Зелен пакт от европейските институции до местата, където политическите решения стават реалност - градовете и регионите. Темите, които са най-присърце за Мария Вехкапера, са свързани с опазването на горите и транспортната свързаност в Европа.

В специално интервю за Радио София тя разказва за работата си в Европейския комитет на регионите, за специалната платформа за обмяна на добри практики между градовете и за интердисциплинарния подход в групата Green Deal Going Local, който обхваща темата от всички гледни точки, вземайки предвид и теми като биоразнообразието, чистия въздух и водите, минавайки през призмата на търговските споразумения, регионите, свързани с въгледобива, стига до европейската въглеродна стратегия и обновяването на старите сгради на Стария континент, с фокус върху инвестициите в зеления сектор.

Мирия Вехкапера ни отвежда и до Оулу, който по думите й, е изключително красив, с граждани, които винаги са били близо до природата, и от малки се учат да я уважават.

"Сега децата научават за кръговата икономика и устойчивото развитие много по-рано от нашето поколение, те израстват с това знание. Учат се да ходят до училище пеша или с колело, за да няма излишно използване на автомобили или дори на градския транспорт, макар че в Оулу той е все по-щадящ природата", разказва тя.

Гордее се в своя град и регион и с факта, че в него има изградени над 400 километра велоалеи. "Ние караме колела през лятото, но и през зимата, колкото и да е студена тя", добавя с усмивка дамата, която от януари е част от Европейския комитет на регионите. Смята, че туристите, които идват в Оулу, го правят заради близостта до природата, заради чистия въздух и "възможността да усетят тишината".

Оулу се намира в центъра на Финландия, в региона има много езера и реки, има и обширна брегова ивица, тъй като там морето навлиза дълбоко в сушата. Сезоните са си 4 съвсем ясно обособени, а градът, който дава името на областта, е с население малко над 200 000 души. Известен е и като един от центровете за развитие на високи технологии. Градската управа си е поставила за цел Оулу да е с нулеви въглеродни емисии до 2040 година.

Чуйте целия разговор в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..

публикувано на 30.11.24 в 14:00
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..

публикувано на 30.11.24 в 11:05