Вертикални тунели от лава на Луната могат да помогнат за изграждането там не само на бази за дългосрочен престой на хора, но и на цели градове, каза ученият от Японския институт за радиологични изследвания Сатоши Кодайра пред РИА Новости. С група от колеги той наскоро участва в научна работа, в резултат на която бяха публикувани материали, че тунели, образувани от вулканични изригвания в миналото в недрата на Луната, могат да предпазят от радиация и метеорити.
„Според последните наблюдения стана ясно, че нивото на радиация на лунната повърхност е по-високо, отколкото на МКС, и мисля, че това създава проблем не само за хората, но и за оборудването. То ще попречи на дългосрочните дейности на хората и в определени отношения го прави невъзможно“, отбеляза ученият.
Според Кодайра, вертикална пещера („тръба от лава“) на Луната ще промени нещата. „Тя не само ще предпази от радиация и малки метеорити, но и ще поддържа стабилен температурен режим“, обясни ученият.
Японският изследовател припомни, че през 2017 г. авиокосмическата агенция JAXA публикува данни, че ширината на тръбата от лава би могла да е най-малко 100 метра, а дълбочината й може да достигне 50 километра.
Япония планира да построи завод за производство на гориво на Луната до 2035 г., за да го използва при мащабно изследване на спътника на Земята. За да намалят разходите за транспортиране на гориво от Земята до южния полюс на Луната, където се предполага, че ще бъдат открити ледени отлагания, японците искат да построят завод, където получената там вода ще бъде разделена на кислород и водород и ще произвежда гориво.
"Предимството на първите" е слоуганът на Радио Стара Загора - днешното предаване е съвместна продукция с тях и е посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера: Началото е с краеведа Снежана Маринова , администратор на страницата Наш'та заара нийде я няма :
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..