Новият коронавирус SARS-CoV-2, който обиколи света и отне живота на над един милион и половина души през последната година, мутира в седем основни щама, за да се адаптира към гостоприемниците си, съобщи Ройтерс.
Анализирани са над 185 000 геномни проби от най-голямата база данни в света с геномна секвенция на новия коронавирус "Световна инициатива за споделяне на данни за грипа", за да бъде установено как доминирането в глобален мащаб на отделните щамове се променя във времето.
Оригиналният щам, засечен в Ухан, Китай през декември 2019 г., е щамът L. В началото на 2020 г. вирусът мутира в щам S, последван от щамовете V и G. Последният се променя още до вариантите GR, GH и GV. Няколко други не така разпространени вариации са обединени в щама O.
Мутацията е промяна в генетичния материал на организма. Когато вирусът се размножава в милиони свои копия и се мести от гостоприемник на гостоприемник, не всички копия са идентични. Тези малки различия се натрупват, докато вирусът се предава и копира отново и отново.
Щамовете G в момента доминират в света. Мутацията D614G се очертава като най-разпространената. Най-новата мутация е щамът GV, който засега е изолирано представен в Европа. Според експертите не е ясно дали той се разпространява заради наличието на някакво предимство или защото засяга социално активни млади хора и туристи, особено през лятото.
Вирусът SARS-CoV-2 досега мутира бавно, което позволява на учените и политиците да реагират. Те обаче са разделени по темата за въздействието на някои от мутациите. Някои експерти съобщават, че мутацията D614G е направила вируса по-способен да се разпространява, но други изследвания сочат обратното.
Промените във вируса досега не са довели до мутации, които биха го направили устойчив на разработваните ваксини.
В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна: "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..
Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!
От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..
По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..
Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..