Паралелно с Празника на розата върви и кампанията за бране на рози и производството на розово масло и розова вода. Продуктите от рози са станали емблема за България и тяхното качество е признато в целия свят.
Йордан Радев е собственик на розоварна в Казанлък. Споделя, че от 15 години се занимава с този бизнес.
„Имаме розоварна, където варим розово масло и лавандулово масло. Това е нещо, което смятаме, че е добро. Това е брандът на България, затова решихме да се занимаваме с този бизнес. Розите се нуждаят всяка година от почистване, след което идва техниката на бране на ръка. Един килограм розово масло се получава от три - три и половина тона розов цвят“, каза за радио София Йордан Радев.
Розопроизводството е вековна традиция, която се е запазила до ден днешен и е основен поминък на голяма част от хората, които живеят там. Исторически сведения, ни връщат 200-300 години назад и описват техниката, с която са се обработвали розите и се е извличало розовото масло. Това може да бъде видяно и в Музея на розата в Казанлък.
„Музеят на розата е създаден 1969 г. Новата сграда е от 2016 г. Имаме прекрасна изложба с 14 експозиционни пространства с над 900 експоната. Разполагаме с маслодайни рози и различни други градински рози. Имаме и две розоварни характерни за 18-19 век“, разказа заместник-директорът на Музея на розите в Казанлък Радослав Петков.
Музеят на розата работи без почивен ден.
Подробности можете да чуете в звуковия файл
До 11 април продължава записването за тазгодишното издание на Националната олимпиада по орнитология за ученици между пети и осми клас . Първият кръг ще се проведе на 12 април онлайн в платформата Kyoso, съобщиха организаторите от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). За участие във втория кръг, който ще се проведе на..
В продължение на 40 години празниците на изкуствата “Аполония” представят не само най-успелите български изпълнители, но и подкрепят младите и талантливи творци във всички жанрове. Музиката има особено значение за фестивала и специално място в художествената програма на созополските празници. За пръв път в света беше създаден уникален оркестър с едни..
Националното представителство на студентските съвети в Република България организира XVIII издание на Националния приз "Студент на годината" , чиято цел е да отличи най-активните учащи в българските университети, които са показали постижения във всички области на науката, изкуството и спорта. "Образованието е една голяма инвестиция в..
Режисьорът Момчил Карамитев представи две игрални новели по Сергей Комитски, озаглавени "Вариации за цигулка". Двете новели носят заглавията "Златният храм" и "100 долара". Това, което тематично ги обединява, са музиката и общочовешката тема за любовта - любовта към ближния и любовта към изкуството. Момчил Карамитев разказа и че първото му..
Ако думите са облеклото на историята, с какви думи е облечена българската история? Как можем да избягаме от клишетата от учебниците и общественото говорене, но все пак разказът ни да бъде правдив и обективен за тези, на които тепърва предстои да се запознаят с важните за народа ни моменти? Пред БНР-Радио София поетът и драматург Стефан Иванов..
Столичната община предостави 500 знамена за малките ученици и още 28 големи трибагреника за отбелязването на 3 март в 31-во Средно училище с изучаване на чужди езици и мениджмънт "Иван Вазов" в район "Слатина". По традиция гимназията отбелязва празника с тържествено издигане на българския национален флаг в двора на училището, песни и стихове.,..
Заради своята разпознаваемост на датата 3 март, заради своето утвърждаване в традицията като национален празник, би трябвало именно тя да остане Националният празник на България, каза пред Радио София историкът и журналист Андрей Захариев. "Покрай традицията хората са го утвърдили в съзнанието си като такъв. Ние, в България, много нещо..