Слушането на музика по време на джогинг може да окаже благоприятно влияние при психическа умора. Това показва ново проучване на изследователи от Университета в Единбург.
Без значение от музикалния стил, личният плейлист наистина може да направи тренировката различна.
Тези, които са слушали само избран плейлист, докато бягат, след това са се справили с поставена мисловна задача на същото ниво като тези, които не са били психически изтощени.
“Констатациите показват, че слушането на самостоятелно избрана мотивационна музика може да бъде полезна стратегия за подпомагане на активните хора да подобрят способността си за издръжливост и представянето си, когато са уморени психически.
Това положително въздействие на самостоятелно избрана музика може да помогне на хората да поддържат по-добро качество и полезно въздействие от своите упражнения“, казва д-р Шон Филипс от Университета в Единбург и училището за образование и спорт „Морей Хаус“.
Изследователите са използвали два теста, за да проучат как слушането на музика влияе върху бягането. Първият включвал ефекта на музиката върху бягане с интервал - превключване между спринт с висока интензивност и джогинг с ниска интензивност - докато другият е бил за време на дистанция 5 километра.
Участниците направили 30-минутен компютърен когнитивен тест, който ги привел в умствено уморено състояние, преди да започнат упражнението.
Резултатите показали по-голям капацитет за справяне, когато джогингът е придружен с музика. Изследователите добавят, че тези резултати могат да се сведат до променено възприемане на усилията при слушане на музика.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..