Третото издание на Българския Гейминг Маратон ще събере феновете на видео игрите на 19 септември. Онлайн фестивалът е посветен на необятния свят на видео игрите и включва множество видео стрийминги, турнири, срещи с популярни лица от света на гейминга, куиз шоу и други виртуални събития. Маратонът ще събере феновете с 42 утвърдени и изгряващи стриймъри, състезатели по електронни спортове, ютубъри и други интересни личности и ще предложи над 300 часа оригинално стрийминг съдържание на популярни и класически игри.
Сред участниците на Маратона ще бъдат добре познатите ни Kito Gaming, Aethelthryth, Gothika_47, Gabinka, Mr_Jackp0t, Qforina, както и нови лица на стрийминг сцената. И това издание няма да разочарова феновете и ще предложи разнообразие от турнири и специални събития, както и видео съдържание с игри от различни жанрове и поколения, между които Grand Theft Auto 5, Fortnite, Minecraft, FIFA 2021, Brawl Stars, както и класически заглавия като CS:GO, League of Legends, World of Warcraft, Call of Duty.
Българският Гейминг Маратон се организира от TDB Play - компания, развиваща своята дейност в сферата на видео игрите, електронните спортове и т.нар. geek култура, в партньорство с една от водещите световни компании в сферата на дигиталните активи - Nexo. Повече в интервюто с Мартин Кадинов, съосновател на TDB Play и Българския гейминг маратон:
"Един магьосник пристига когато трябва. Дигиталното съзнание на хората се разшири. Ковидът бе провокацията, която ни доведе до идеята за маратона. На хората с пиетет към дигиталното им бе с една идея по-леко през пандемията.
Предстои ни третото издание, а четвъртото, през декември, ще е и благотворително.
Границата между физическия и виртуалния свят са почти незабележими. Геймърът не е същото като през 90-те. Стриймърите и ютюбърите създават като съвременни артисти комуникация със своята публика. Интересът при последния ни маратон бе значителен - над 100 хиляди уникални зрители.
Маратонът е в метавселената - имагинерните светове в които живеем. Като куратори, избрахме 42 участници. Това е символът *, Той събира всичко. Макрофеноменът в момента е лайвстрийм - на годишна база се прекарва в гледане трикратно повече време. В България има 30-40 стриймъри. За да са успешни, стриймърите имат и умения, и мотивация. Като съдържание има все-повече професионалисти. Активните им последователи в социалните медии, по консервативния метод изчисляваме до 200 хиляди, иначе абсолютните данни от всички платформи, може да надхвърли 1,5 пъти населението на България. Виртуалната сплотеност между аудитория и послание е важен рекламен фактор.
Изконната човешка потребност от игра е важна, дори и да сме я забравили."
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..