Как се развива киноиндустрията в България? Какви са предизвикателствата пред младите в киното.
Събеседници:
Ярив Лернер – изпълнителен директор на „Ню Бояна“:
"Годината бе наситена със събития за нас, въпреки глобалната обстановка. Израснал съм в индустрията. Хората, отвореността им, правят от нас творчески център. Всяка година се срещаме с продуцентите, за да обсъдим как да подобрим нещата. Вместо да чакаме, създадохме Българска филмова комисия, целта ѝ е да привлече всички да снимат проектите си тук.
Мислим да създадем филмово училище за подготовка на технически екипи, които да обслужват проектите. Имаме много проекти в развитие за 2022, следващият е на Дисни, но имаме споразумение за конфиденциалност и не мога да ви кажа повече. Очаква се да бъдем доста заети.
Цената на успеха е да не правиш нещо, което не обичаш
Яна Липованска и Виктория Величкова създават музикално и авторско висококачествено 3D видео съдържание на български език за най-малките деца (0-5). С "Маргаритка" учиш и пееш заедно с родителите, гледаш видео, което по забавен и занимателен начин образова, играеш и свириш на музикални площадки навън. Още от Яна Липованска – съосновател на проект „Маргаритка“:
"От негодувание, че няма качествено видео за деца, Вики реши да направим Маргаритка. Биби и Мими са съвременните герои за децата. Успяхме с първата си коледна книжка, която иначе е шеста поред. "Коледни вълшебства" е с три истории на Илия Деведжиев."
Александра Цветкова – творчески мениджър "Ню Бояна":
Имаме атракции и с пързалка, въртележка. Всеки ден от 12 до 22 можете да влизате и да излизате, входът е с гривни."
Следва и разходка под снега с водещата:
"От главния вход се продължава посока Драгалевци и се вижда светещ надпис, има паркинг и пропуск за зеления сертификат. За днес има още малко билети. Декорът е с лек сняг, зад Колизеума е цирк Иванов. Целият базар е с къщички с добра селекция от храни и напитки, от вафли на клечка до зелен чай с ром.
Целта ни бе да създадем различни атракции след две години пандемия. Завършекът е на 25 вечерта, на сцената ще са Графа, Ирен Филева, Джеръми и Пиф.
Пожелаваме на всички да се заредят с настроение тук"
Акрам Абара – координатор на събитието "Коледа в Рим":
"Трудно се събират толкова хора. Направихме различна селекция от тези на другите базари, опитваме се да представим на всички по много."
Влади Герасимов е криейтив директор на събитието:
"Цели 4 декара декор Рим, дори и без тема е достатъчно въздействащ на хората. Имаме някои от най-добрите ресторанти и барове на София, които ни гостуват, има азиатска и европейска кухня. Имаме естествено и Дядо Коледа, и магическа стая."
Десислава Иванова – собственик на цирк „Иванов“:
"Представяме нов спектакъл с гост-артисти. Опитвахме се да направим коледен цирк в "Младост", но все по-трудно се намира място за цирк. Цялото събитие е много коледно, атмосферата е страхотна. Имаме много светлини и декори. В програмата имаме екстремна акробатика на ролкови кънки. Имаме интересна дресура на котки, които работят в синхрон с дресьора си. Също и много нови скечове. Лъвчето Гого има също нов репертоар.
Всичко е по идея на Христо Иванов, собственикът на цирка. Той има голяма фантазия, всичко е направено ръчно. Иска се повече поддръжка и монтаж, но всяко усилие си заслужава. Още с влизането, деца и родителите се настройват много положително.
Той е пораснало дете, запазило детското в себе си. Основава цирка в Италия, целият му живот е там. Завърнахме се в България в 2010, решението бе много трудно, но не съжаляваме. Аз съм потомствен цирков артист, баща ми беше дресьор на лъвове. Като малка нямах намерение да ставам цирков артист, но в цирка има много жанрове, които не може да не те привличат. Станах въздушна акробатка. Целият живот премина в цирка и не мога да си представя нещо друго.
Самата държава гледа на цирка като търговско дружество, а не културна институция. За съжаление не може да си позволим европейски хонорари."
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..