В квартал “Красно село“, ж.к. “Лагера“ все още има много нерешени проблеми, имаше протест, а огромното недоволство сред гражданите остава. Владимир Петров е домоуправител на блок №60, чиито жители ще бъдат най-потърпевши от това, което предстои да се случи:
„Нашият блок е построен през 1992 г. и висок 18 етажа, има около 180 души в 85 апартамента. Като за изграждането на този блок са отчуждени около 16 частни имота. В близост има и други високи блокове, а разстоянието между тях е крайно недостатъчно, по-малко от височината на самите блокове, което нарушава редица общински разпоредби. В първоначалния план са предвидени 30 паркоместа, които са крайно недостатъчни".
През 2003 г. е одобрен нов строителен и регулационен план на територията, но жителите на блока не са били осведомени, както изискват разпоредбите.
„Обнародвано е в "Държавен вестник". Съответно хората не са прочели и са пропуснали 14-дневния срок за обжалване. Като новият проект предвижда построяване на административен комплекс и подземни гаражи, при което се намалява броя на паркоместата от 30 на 13“, каза Владимир Петров.
Домоуправителят обясни, че с осъществяването на проекта се намалява междублоковото пространство и в проекта се предвижда да се отсекат 15 броя дървета и храсти, които са близо 50-годишни.
„Има договор за замяна, от където започват всичките ни проблеми. С договора за замяна от 2008 г. подписан лично от г-н Бойко Борисов, в качеството си на кмет на София, се заменя общинският имот с 6 апартамента в крайни квартали в София“, добави той.
Земята, която се заменя за 6 апартамента, е 1 140 кв. м, а общата площ на апартаментите е 370 м.
„Замяната е с фирма „Атила-2002“, която е свързана със Стефан Софиянски, както стана ясно от разни проучвани. Лошото е, че е изтекъл десет годишен давностен срок върху тази земя и ние няма как да я атакуваме по никакъв начин“, каза още домоуправителя.
През различните години хората от блока са подавали оплаквания, но не им е отговорено.
Текат проверки от прокуратурата, която се самосезира в резултат на протестите.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..