Ханами - фестивалът за "наслаждаване на японските цъфтящи вишни" в Южния парк, представен от организатора му, Боян Жеков:
"Опитваме се да пренесем и в България духа на празника. След 13 ч. се събираме след две години пауза. Това е японското умение да се насладиш на природата. София е много красиво място. Духът на Ханами е да спреш времето за малко, да съзерцаваш тази природа. Ние също го имаме, но не го издигаме в култ. На Цветница ние се наслаждаваме на същото.
В Праисторията родовете ни са братовчеди. В Япония България е много популярна. Бранд номер едно сред десертните млека е българското кисело мляко.
Смисълът на наслаждаването е човек да се вглъби. Това е съзерцаване на красотата. Не се предвижда голям шум и богата музикална програма. Учениците от двете училища с преподаване на японски ще представят какво са подготвили плюс демонстрация на айкидо, калиграфия и икебана.
Българският пикник ще е с японски вкус. От 2014 всяка година засаждаме по десетина сакури, те не дават плод. Втората половинка на поляната с гълъбите вече е алея със сакури, както в Токио има алея на розите. Когато младите живеят в метавселената, много важен е рефлексът да се държат към природата.
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..
"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..
Днес ще е предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от север-североизток. Температурите ще са в широки граници: минималните - от минус 20° до минус 5°, а максималните - от минус 6° до 5°. Жълт код за опасно ниски температури е обявен в почти цялата страната, с изключение на пет области - Благоевград, Пазарджик,..