Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влияе ли липсата на места в детски градини върху жените?

Снимка: Pixabay

На 12 май 2022 г. в София ще бъдат представени резултатите от представително социологическо проучване “Грижа и социални неравенства. Влияние на недостига на места в общинските ясли и детски градини в гр. София върху социалния живота на жените”. То е реализирано в периода ноември 2021 – януари 2022 г. от “ЛевФем” и социологическа агенция “Глобал Метрикс” с подкрепата на Български фонд за жените.

Подробности по темата пред Радио София разказа д-р Леа Вайсова - гл. ас. в СУ, ръководител на изследването и автор на доклада. По думите й, проблемът с недостига на места в детски градини и ясли е сериозен, и с годините се задълбочава. Тя каза, че недостигът е най-сериозен в София, но вече го има и други големи градове, като Пловдив и Варна и, че най-потърпевшите от липсата на общински места в яслите и градините са именно жените, защото грижата за децата продължава да се делегира именно на тях.

“Нашето изследване показва, че когато детето не е прието домакинствата чакат от една до две години”, каза д-р Вайсова и поясни, че жените са принудени да удължават своето майчинство за втората година, което означава, че техният доход драстично намалява, а ако влязат в трета година, те остават без никакви пари.

“Това, което също много често се практикува е, че някои от майките се опитват да преминат на по-гъвкав режим на работа, на половин работен ден, то това отново означава, че доходът им намалява и нещо, което е по-лошо, всъщност осигурителният им стаж започва да страда и това в дългосрочен план означава, че съответно те ще получават много по-ниска пенсия”, заяви д-р Вайсова.

Тя даде за пример данни на КНСБ, според които във възрастта между 30 и 40 години рязко се увеличава разликата в доходите между мъжете и жените, а също така показват ясна тенденция за неравенствата в пенсионна възраст. Освен това добави, че има и дискриминация на работното място, тъй като някои от работодателите не искат да назначават жени, които са във възраст, в която биха искали да имат дете, както и такива, които имат деца.

Тя сподели, че в периода на здравната криза е имало програма “Родители в заетост”, по която домакинствата е можело да кандидатстват за детегледачка и, че според изследването  домакинствата с ниски доходи – до 1000 лв. са се възползвали от нея и тя е била от полза за тях.

“Оставам на позицията, че е нужно най-после Столична община да изпълнява своите обещания, а именно да започне да изгражда общински ясли и детски градини. Също така от миналата година има компенсации, които се изплащат от държавата за домакинства, чиито деца са кандидатствали и не са били приети, но тези компенсации всъщност на деца, които са навършили три годишна възраст, тоест те обхващат само детските градини, а не ясления период. И другият момент, който е много ограничаващ е, че те се изплащат в следствие на това, когато семействата са успели да запишат детето си в частна детска градина, да назначат например някакъв друг тип частна услуга, като частна детегледачка и т.н. и с тези документи, финансови и счетоводни те могат да кандидатстват”, каза д-р Вайсова.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музиката на Йохан Щраус-син идва от Виена в България с целия си блясък

През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..

публикувано на 01.07.25 в 18:58

Амарантът е здравословна суперхрана и златна мина за земеделците

Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..

публикувано на 01.07.25 в 18:19

Ще забранят ли в ЕС продажба на котки и кучета в магазини за домашни любимци?

Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..

публикувано на 01.07.25 в 16:25

Д-р Стойчо Кацаров: Ако НЗОК не е монополист, здравно неосигурените може да са по-малко

20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..

публикувано на 01.07.25 в 15:36

Неподозираните ползи от бавното каране на автомобил в града

Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..

публикувано на 01.07.25 в 14:07

"Малката елфа" е новото куклено заглавие в афиша на Младежкия театър

"Малката Елфа“ е спектакъл  за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш.  "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...

публикувано на 01.07.25 в 12:53

България е част от Международната щафетна колоездачна инициатива COP30 Bike Ride

Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави.  Тази година домакин е Бразилия.  С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която  обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..

публикувано на 01.07.25 в 12:40