Темата "Македония" е дразнещо преекспонирана, смята Соколов.
"Имам чувството, че тази тема е спасителната сламка на всички политици, които като видят, че няма с какво друго да "блеснат", се хващат за "Македония" и се опитват да съчинят някакъв скандал", посочи той.
По думите му, след изслушването на външния министър Теодора Ганчовска, е станало ясно, че грандиозен скандал няма, просто една партия и един лидер, отчайващо правят опити да останат актуални.
"Европейският съюз се надява Северна Македония и Албания да станат част от него, разбира се, ние имаме определени изисквания, поради които сме наложили вито, но за пет години не сме мръднали и на сантиметър. Оказва се, че нашата стратегия нещо не работи", коментира Соколов.
Големият казус е: Ще вдигнем ли ветото? Ще дадем ли "зелена светлина"?
Непрекъснато се говори за Национален интерес, но няма яснота той какъв е.
Историческият Национален интерес на България е, да бъдем близки с Македония.
"Петте години, откакто наложихме това вето, показват, че ние не ставаме по-близки, а се раздалечаваме, а диалогът става все по-труден. Ветото не помогна да се сближим, а влоши отношенията ни с тази страна", настоя историкът.
Според него съществува нелепо противопоставяне и провинциален империализъм, който води до този абсурд – хем искаме да сме близки с тях, хем да им "натрием носовете".
Идеята на премиера Кирил Петков: Да се вдигне ветото, за да започнат преговорите, а Европейската комисия да гарантира, че ако преговорите не са успешни, България отново да може да наложи вето.
"Мисля, че темата за Северна Македония е важна, но не е в политическите теми от Топ 3. Ние трябва първо да си вкараме нашата къщичка в ред", поясни експертът.
"Мисля, че имаше изход, който да бъде добър и за двете страни, но поредната истерия направи така, че темата отново се използва за политически атаки, за да може едни формации да си гарантират някакво оцеляване, или някаква актуалност и още дълго ще говорим за Македония без да можем да се разберем", твърди Емил Соколов.
За странната четворна коалиция и още аспекти от политическия живот, чуйте от разговора в звуковия файл.
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..