Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На фестивал в Созопол през юли

Класически и джазови музикални приказки на фестивала "Солинария"

Вили Стоянов
Снимка: Евгени Димитров, БУЛФОТО

Когато стане дума за музика и за изкуство като цяло, свързваме Созопол най-вече с празниците на изкуствата "Аполония". Но градът вече има и свой нов фестивал (предшестван от музикална академия) посветен на младите. Нарича се "Солинария". И вече втора година предлага интересни и разнообразни концерти още през юли. Началото постави младият Емануил Иванов, победител на престижния международен клавирен конкурс "Феручо Бузони" (това е само една от многобройните му награди).

Петъкът е за един нетрадиционен квартет, само от виолончело, създаден по време на пандемията, който продължава да представя предизвикателни програми на публиката. Още името, което са си избрали Теодора Атанасова, Атанас Кръстев, Виктор Трайков и Момчил Пандев, дава заявка за търсения и идеи отвъд стандартния репертоар - The Underground Cello Quartet () . В Созопол талантливите млади музиканти представят творби от Моцарт и Росини, през Попер и Албенис Пиацола.

A в събота, на 23 юли, ако се окажете в Созопол, не трябва да пропускате концерта, с който тромбонистът Вили Стоянов (едно от най-виталните и ярки присъствия в музикалния живот в България на много нива през последните години) отдава почит на музиката на своя дядо - Йосиф Цанков (заедно с още куп отлични музиканти) и разказва една истинска музикална Приказка, която преминава през много от знаковите песни и мелодии на композитора.

"Музиката на дядо ми е много романтична в същността си, затова много добре "върви" да се слуша на морето, особено в тези нови боса-нова аранжименти, които сме направили" - разказа Вили Цанков в "Радиокафе" по Радио София.

И наистина - да слушаш красива инструментална версия на прочутата "Когато луната изплува" на фона на созополския залив - какво по-хубаво от това.

Концертът е от 20.30 на откритата сцена Солинария.

Чуйте още от разговора на Лили Големинова с Вили Стоянов.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01