Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 30 май

Група IVA казва "Singles, drinks up!" и кани на концерт

Снимка: fb/IVA

Те планират и работят здраво, полагайки усилия да бъде доволна както публиката, така и самите те. Свирят своя авторска музика, с послания и отличаващ се звук – те са сестрите Ива и Елена Тодорови, познати като група IVA.

„Напоследък сме си поставили много конкретен план и се стараем да го следваме“, уверяват те, но споделят, че не са безразлични към всичко случващо се. Обичат София, нейния дух, културния и фестивалния живот. Новата им песен "Singles, drinks up!" улавя протиоворечивите емоции на носталгия и свобода, характерни при раздяла.

„Звукът е по-агресивен, но се опитваме по някакъв начин да го навържем и с предишните песни, които издадохме и всичко да има една тематика и логика, чисто като инструментали, да се проследява една нишка“, разкриват те.

Група IVA  като музика е едно голямо противоречие – дали като музика, или тематика, или стил – във всичко, твърдят дамите, но изтъкват, че противоречието има както една, така и няколко страни, в които всеки може да намери нещо за себе си.

Без ограничения и задръжки "Singles, drinks up" е летен хит, който въхвалява момента, необвързания живот, тръпката и вълненията от предстоящите преживявания.

На 30 май те ще имат концерт, на който ще изпълнят трите си нови песни в порядъка на тяхното издаване. Ще участват и музикантите Себастиян Цолов и Явор Милчев.

Чуйте повече за още предстоящи събития покрай тях  и се забавлявайте с прекрасното им настроение.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форума на градовете в Краков – основа за предстоящата Програмата за градовете

От 16 до 19 юли в Краков се проведе шестото издание на Cities Forum – едно от големите европейски събития за градски решения и бъдещето на градовете. По традиция форумът се организира oт Главна дирекция „Регионална политика“ на Европейската комисия,  като тази година го правят съвместно с European Urban Initiative (EUI). Това е една инициатива,..

публикувано на 29.06.25 в 10:31

Етрополе, един жив град

Радиокафе гостува на празника на община Етрополе. Пръв гост е световният шампион, олимпийски и европейски вицешампион по борба, Стоян Балов : "Малките градчета правим събитията си не за един, а за три дни. Бъдещото поколение трябва да бъде учено на традициите. Първият фестивал на духовата музика "Етрополе балкан фестивал" ще покаже голямото богатство..

публикувано на 29.06.25 в 10:16
Фронтонът на БАН

Софийски разкази - Кирил Шиваров

Кирил Шиваров - скулпторът, роден във Варна и станал софиянец преди почти век. Тогава има бум на строителството, върху което и той оставя своя отпечатък. Част е от кръга на "Дивите петли": След пожара на Народния театър, той изгражда красивия скулптурен интериор, който за съжаление изчезва при последния ремонт през 70-те. За сметка на това,..

публикувано на 28.06.25 в 16:00
първият тролейбус на Балканите

Историята оживява - Старо Павлово, част 1 и 2

"Старо Павлово", брой единствен - разгръщаме страниците му и гледаме черно-белите снимки, запазили за поколенията очарованието на една отминала романтика с пътуването с "малкото" трамвайче до Бояна (всъщност - съвсем нормален трамвай, какъвто се движеше и по други линии). С къщата на Димитър Карастоянов започва кв.Павлово - до едноименната трамвайна..

публикувано на 28.06.25 в 15:00
Каназирски Верин с Марта.

Адресите на любовта - Георги Каназирски-Верин

Летописецът на София от началото на ХХ век  Георги Каназирски-Верин е журналист, авантюрист и бохем. Животът му е като приключенски сериал с комични и драматични изненади. За повече от две десетилетия той се преселва в Париж, където организира провокативна рекламна кампания и си намира съпруга. Марта Каназирска придружава съпруга си, когато..

публикувано на 28.06.25 в 14:00
С Мария Илиева и Веселин Димов

За изкуството всички стихии са вдъхновяващи

Изнесеното ни мобилно студио е от Топлоцентрала и „Топлофест 6 – Вода“. Пръв гост е   Албена Тагарева от "Арт бюро":  "Можем да функционираме във вътрешно безпокойство. Оглеждаме се за символи, които са минавали между пръстите ни. Ще има прераждане на енергията ни." Повече за състава и какво да се очаква на концерта - в звуковия файл.

публикувано на 28.06.25 в 09:34

"Форум", 27.06.25: Първосигнална оставка или устремен към стремето на белия кон

Дискусионното предаване "Форум" завършва този сезон. Предстои лятна почивка преди есенната поредица с нови гости и теми за коментари.  Днес гост беше Кристиян Шкварек , водещ на изданието - Константин Лавсов, а като коментатор в студиото влезе и родоначалникът на предаването - Лъчезар Христов. Тримата се спряха на следните теми: Защо Кирил..

публикувано на 27.06.25 в 18:35