Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли почва безпредметното изкуство у нас?

Пред Радио София Георги Димитров - художник и куратор

Георги Димитров - художник и куратор - в "Радиокафе" по Радио София
Снимка: Радио София

Що е то безпредметно изкуство на българска почва? Събеседник в предаването "Радиокафе" бе Георги Димитров - художник и куратор, който прави мост между световната и българската култура в полето именно на абстрактното, безпредметното изкуство.

"То е концептуално изкуство, което изразява идеи, възниква преди повече от век и характерно за него е, че съществува в традициите на развитите граждански общества и това е един от основните стимули за мен, да се занимавам с този вид изкуство", разкрива той. И допълва:

"Като човек завършил политически науки осъзнах още като студент, че в политиката човек трябва да прави компромиси, а в изкуството не е точно така. Или поне в изкуството, с което аз се занимавам и се чувствам изключително свободен да следвам принципите, в които съм се възпитал."

Представители на това изкуство са Мондриан, Малевич, Кандински – хора  осъзнали, че свободата на тълкуване може да промени духа на човека, да повдигне зрелостта на едно общество, посочи художникът.

По думите му безпредметното изкуство е индикатор за демократичност и развито гражданско общество.

Споделя, че прибирайки се в България след следването си в чужбина, осъзнава, че в страната ни няма такава традиция:

"И си казах какво по-хубаво от това, човек да се занимава със създаването на една общност и оттам – създаване на традиция в историята на изкуството в България."

Можем ли да приложим нещо тук, от модела на Нова Зеландия?

"Със сигурност. Едно от първите впечатления, които добих там идвайки от посттоталитарна България беше, че там нивото на словото, на изразяването  беше "на покрива". Много свободно мислещи хора, които изразяват позициите си", изтъкна Димитров. Примери ще чуете в разговора.

"Необходимо е политическата грамотност на обществото да се възпитава още от най-ранна възраст. Не случайно "Безпредметна София", сдружението, което ръководя основната му дейност е свързана с образование. Там аз намирам една стратегия за отстояване на това лутане в последните 34 години от така нареченият "Преход". Няма как това лутане и липса на идентичност да изчезне без здрав образователен фундамент", категоричен е Димитров.

Той сподели и за върховете в изкуството, постигнати дейността чрез сдружението "Безпредметна София".

"Успяхме да покажем българския демократичен експорт – един от художествените формати, което организираме, не къде да е, а в една от крепостите на геометричното изкуство, в Будапеща, в музея "Вазарели", отбеляза той.

В изложбата продължила 3 месеца са показани творби на 12 български автори.

Чуйте интересни подробности разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музиката на Йохан Щраус-син идва от Виена в България с целия си блясък

През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..

публикувано на 01.07.25 в 18:58

Амарантът е здравословна суперхрана и златна мина за земеделците

Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..

публикувано на 01.07.25 в 18:19

Ще забранят ли в ЕС продажба на котки и кучета в магазини за домашни любимци?

Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..

публикувано на 01.07.25 в 16:25

Д-р Стойчо Кацаров: Ако НЗОК не е монополист, здравно неосигурените може да са по-малко

20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..

публикувано на 01.07.25 в 15:36

Неподозираните ползи от бавното каране на автомобил в града

Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..

публикувано на 01.07.25 в 14:07

"Малката елфа" е новото куклено заглавие в афиша на Младежкия театър

"Малката Елфа“ е спектакъл  за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш.  "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...

публикувано на 01.07.25 в 12:53

България е част от Международната щафетна колоездачна инициатива COP30 Bike Ride

Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави.  Тази година домакин е Бразилия.  С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която  обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..

публикувано на 01.07.25 в 12:40