Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Венеция очаква представянето на проекта "Съседите"

Снимка: Ани Петрова

Проектът "Съседите" е българското участие във тазгодишното Венецианско биенале за изкуство 2024. В него се представят премълчаните и избледнели спомени на оцелелите от политическото насилие на социалистическия режим в България между 1945-1989 г. и разглежда проблемното им наследство в настоящето. Мултимедийният проект, който разглежда тази чувствителна тема е плод на над 10 годишен труд на авторите. В конкурса за националното ни представяне на престижното събитие взеха участие 17 проекта, разгледани от 7-членно жури. Неговият председател проф. д-р Венелин Шурелов определи надпреварата като изключително равностойна конкуренция, с много стойностни проекти, като по регламент от тях на вътрешен кръг са селектирани 5, от които вече бе избран и победител. Подробности разказа Васил Владимиров, куратор на събитието.

"През три символично подредени стаи проектът разказва за начините, по които хората си спомнят и говорят за тези преживявания. Едната стая, холът е посветена на хората, които най-отявлено говорят и си спомнят. Втората стая, която е спалнята е посветена на хората, които си спомнят, но по различни причини избират да не говорят, или нямат възможността да говорят. Третата стая - кухнята, която е изцяло боядисана в бяло е посветена на хората, които нямат спомени заради непроцесирана травма, или въобще не са имали възможността да говорят поради това, че са станали жертва и са починали", посочи той.  


Проектът е представен през 2020 година паралелно в две пространства - на СГХГ и в художественото ателие на авторите. Тъй като той ще бъде показан за трети път извън България, чуждестранната публика го приема изключително любопитно. По думите на Владимиров той е изключително адаптивен и има такъв характер, че може да бъде показан на много различни места.

"Може и както и ще бъде сега планът ни за павилиона, да бъде малко по-фрагментиран, да има малко по-флуиден преход между различните пространства, които няма да бъдат точно разделени. А дали ще спечели, или ще загуби, аз съм убеден в това, че ще спечели", каза той.

Председателят д-р Венелин Шурелов отбеляза, че авторите излъчват множество послания, а кураторската и авторска теза е изключително прецизно терминологично изградена. Ролята на автора е като участник в социалните процеси, а не просто декоратор, който прави средата, която обитаваме като по-приятна.

"Самият проект няма едно презентационно ядро. Той е модулен, адаптивен, като това също беше част от качествата, които оценихме високо", посочи той. И допълни:

"Това, че ще трябва да се адаптират спрямо конкретното пространство във Венеция, ще изведе проекта в нов режим, в нова конфигурация. Той е като лабиринт, неговото възприемане и конструиране. Така, че това са важни и креативни предизвикателства, екипът очевидно може да се справя с такива и можем само с нетърпение да очакваме резултата."

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Иглика Мишкова

На Цветница с Иглика Мишкова

Вторият именик на Цветница, който ни гостува в Радиокафе е етнологът д-р Иглика Мишкова: "Кръстена съм на баба си. Игликата е едно от първите цветя, разбира се - и билка. Ползва се при венци, за лечение, има значението си в културата ни. Първото на Цветница е донасяне на върбовите клонки пред домашната икона и събиране на най-близките хора. На..

публикувано на 28.04.24 в 10:07
Цветанка Йотина

На Цветница с Цветанка Йотина

Цветанка Йотина – Кмет на Община Мирково на имения си ден е първият гост на Радиокафе навръх Цветница: "Обичам си Мирково, всичко, каквото е по силите ми го правя. Кръстена съм на мойта баба, вече имам и внуче, най-малкото, много е хубаво да се въпроизвежда името. Всеки българин трябва да носи вярата в себе си. Вчера в Мирково имаше лазарки. Вчера..

публикувано на 28.04.24 в 09:53

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30