Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Апостол Карамитев - "Рицарят на Доброто"

Представят новата книга, посветена на големия български актьор, на 20 януари, от 19.00 часа, в Център по себепознание "Орфей"

Снимка: Издателство "Изток-Запад"

Сигурно няма българин, който да не е чувал името на Апостол Карамитев. Театралното и филмовото изкуство, което е оставил след себе си големият актьор, са му осигурили сигурно място в паметта на хората.

На книжния пазар вече е и новата книга, посветена на Апостол Карамитев, "Рицарят на Доброто", с автори Олга Маркова и Момчил Карамитев. Официалното представяне предстои на 20 януари, от 19.00 часа, в Център по себепознание „Орфей“.

В нея са описани непубликувани факти и събития от живота и творчество на актьора, както и снимков материал от най-важните му роли в театъра и киното.

Идеята за книгата се ражда след запознанството преди година и половина между Олга Маркова и Момчил Карамитев.

„Стана изведнъж много бързо, аз й диктувах. После тя намери архива на брат си – Виктор Марков, който се оказа, че е работил с Апостол Карамитев и са имали добро сътрудничество, и всичко стана много бързо“, каза пред Радио София неговият син Момчил Карамитев.

Основата в книгата са именно неговите разкази. Споделя, че е загубил баща си, когато е бил едва 13-годишен. Не крие и, че е чувал не добри отзиви за великия актьор.

„Първото място, на което чух не толкова добри отзиви за него, беше в казармата. Някои от моите началници, които ми казваха „ти какво си мислиш сега, че като в театър ще ми разиграваш сцени ли? Ти да не си Апостол Карамитев?“, спомня си Момчил Карамитев.

„Сега разбирам баща ми, като съм малко по-зрял, защо посвещаваше всичко на работата си. За да може той да седи в своя творчески свят, т.е. да се откъсва от лошите енергии, от завистта, дори от неприемането, защото той си имаше свой метод на работа и не всички го приемаха. Той само им доказваше с работата и наградите, които е получил, че има някакво значение. Работа, работа, работа – това е неговото убежище“, сподели Момчил Карамитев.

В книгата са описани и истории от работата му като преподавател в Театралната академия.

„Когато той взе свой клас във ВИТИЗ е споделил, че много му харесва момче, което му прилича на Джани Моранди, става въпрос за Юрий Ангелов, а негов колега от комисията казва „Кой е този Джани Моранди?“.

Момчил Карамитев споделя, че баща му не е имал много приятели.

„Веднъж го попитах кой е най-добрият му приятел и той каза, че няма такъв. Като минаха години, майка ми загатна нещо, че един от неговите най-близки приятели – бургазлия, с който е бил заедно в София, е учил инженерни науки. И той е написал донос срещу баща ми. По един много дипломатичен начин той не го обвинява, че е враг на родината, а просто, че като отличен ученик всяко лято е бил в Рим и сега като отиде в следвоенна Русия ще му се стори много лошо и няма да бъде възторжен от това, което вижда. И всъщност той отива с неговата стипендия и след като се връща прави пълни признания на баща ми. И от тогава аз знам, че близки приятели не е имал“, спомня си синът на големия актьор.

Освен на 20 януари, представяне на книгата "Рицарят на Доброто" ще се състои и на 22 февруари, в кино „Влайкова“.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малкото село предлага много красив и спокоен живот

В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите: "Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с..

публикувано на 12.05.24 в 11:44

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45