Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нетипичен и благоприятен януари, без ръст на задлъжнялостта

Райна Миткова от АУВ пред Радио София

Снимка: pixabay

Без ръст на задлъжнялостта започна месец януари 2024 г. За първи път от 10 години насам потребителите са харчили разумно по празниците и не срещат трудности в покриването на месечните си задължения в началото на годината, показват наблюденията на Асоциацията за управление на вземания /АУВ/.

Най-добрата стъпка за превенция на задлъжнялостта е доброто пресмятане на приходи и разходи в нашия бюджет. Това е първата стъпка в умението да управляваме сами финансите си, коментира Райна Миткова – изпълнителен директор на асоциацията.

„Друго нещо, което наблюдаваме и не е тайна, е размерът на депозитите в банковата ни система, който е на рекордно ниво – близо 70 млрд. лева, което означава, че въпреки че на фона на инфлацията не е атрактивно да държим спестяванията си в банка, българите продължаваме да спестяваме и държим тези средства“, посочи ще тя.

По думите й, определено този януари е много нетипичен и върви в много добра посока.

“В нашия бизнес по събирането на вземанията, януари и февруари са много трудни месеци, защото идват след една празнична еуфория, когато традиционно си „отпускаме“ душата и харчим повече отколкото можем да си позволим“, отбеляза експертът.

„Много от потребителите, с които разговаряхме, бяха направили предварителен бюджет за празниците, което много помага да държим под око финансите си“, допълни Райна Миткова.

По-предпазливи сме към кредитирането, но как да постъпим, ако възникнат форсмажорни обстоятелства, липса на работа, болест или материални щети? Съветът тук е, да заделяме пари настрана.

“Това не са спестяванията, които искаме да инвестираме дългосрочно или да заделим за някаква по-голяма цел, а именно средствата от 3 до 6-месечните ни разходи, които служат за покриването на такъв тип чрезвичайни обстоятелства, които за жалост са част от живота“, уточни Миткова.

"Финансовата култура не е на високо ниво и в други европейски страни, но при тези с по-развита икономика, където и кредитирането има своята история, и там където има дори предмет в училище, където децата се запознават с парите и финансите, как да боравят от ранна възраст, нещата са много по-добре", категорична е Райна Миткова.

Очакванията на Асоциацията за 2024 г. е тя да бъде финансово предвидима и спокойна за потребителите. Въпреки това са налице и немалко песимистични прогнози в международен план, а политическата обстановка остава със знак за неизвестност.

Още интересни детайли по отношение на финансовата култура в инвестициите и кредитирането, чуйте в разговора на Данаил Конов.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29