Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бърза помощ в планината

Снимка: Радио София

Фондация "Живи планини" и фондация "Първите три минути" започнаха съвместна инициатива - "Спаси живот в планината". Тя има три цели:

  • Оборудване на 20 високопланински хижи в Пирин, Рила, Стара Планина, Витоша и Родопите с автоматични външни дефибрилатори,
  • Обучение за оказване на първа помощ при внезапен сърдечен арест с използване на АВД по съвременни европейски стандарти.
  • Реализиране на информационна кампания за превенция и оказване на първа помощ при сърдечен арест.

От началото на кампанията до края на месец януари 2024 г. са събрани над 40 хил. лв., достатъчни за закупуване на 8 дефибрилатора. Набирането на средствата продължава до октомври 2024 година. Подробности за инициативата разказа Александър Манушев от фондация "Първите три минути".

"Тази техника е изключително важна на всяко място, на което има повече хора. Планинските хижи са емблематично място - от една страна, на което има много посетители, особено в активните туристически сезони. В същото време там по обективни причини няма как дори да се надяваме, че в рамките на минути би могла да пристигне линейка, или спасителен екип в случай на нужда. Дори при най-добра организация това би било отнело много повече време. И не на последно място ние имаме много добро отношение към планините и затова това е голяма мотивация за нас", каза той.

Хижа „Мазалат“

Обучението е кратко и всеки човек може да го премине в рамките на няколко часа, като не е свързано с необходимост от медицинско образование. Манушев поясни, че едно от най-важните неща на курса е, че човек трябва да знае в кой случай да реагира незабавно.

"Във всеки случай, в който има човек в безсъзнание, който не диша, ние трябва незабавно да започнем оказване на първа помощ с извънгръдни притискания на сърцето и обдишване, и възможно най-бързо да използваме автоматичен дефибрилатор. Дефибрилацията е това, което стартира сърцето да започне отново да работи в неговия нормален синусов ритъм. Но за съжаление това е възможно само в първите няколко минути след спиране на сърцето. Дори в най-добре развитите държави, където има безупречно функциониращи системи за спешна помощ няма как линейката да реагира толкова бързо, колкото е необходимо, каза Манушев.

До момента събраната сума е от закупуването на благотворителен календар с авторски фотографии на планини. Той е един от основните начини за набиране на средства, но също така се разчита и на корпоративни и лични дарения. Предоставя се възможността и за "осиновяване" на дефибрилатор, като такъв вече има в столичния зоопарк. Той уточни, че в Западна Европа и САЩ е нормално такива уреди да има навсякъде, а не само по местата с много хора.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Киряков и Светлин Тачев

"Форум", 13.05.25: Суверенът и гласуването с референдум

Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции;    Ще използва ли ситуацията президентът..

публикувано на 13.05.25 в 19:35

Националният политехнически музей посреща своя 68-и рожден ден с няколко изложби

Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..

публикувано на 13.05.25 в 18:32
Албена Христова

След присъствие в 5 милиона домове и зали Албена Христова реди платна в Къщата на София

Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..

публикувано на 13.05.25 в 17:55

Фондация BCause обявява конкурс за НПО в обществена полза

Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..

публикувано на 13.05.25 в 17:25

Решението битовите потребители да не излязат на свободния пазар на ток беше дълбоко неправилно

Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..

публикувано на 13.05.25 в 16:34
Проект на новата зала по художествена гимнастика

Нова зала за художествена гимнастика на стадион "Раковски"

До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..

публикувано на 13.05.25 в 16:10

Голямата диктовка "Пазител на българския език" на 22 май ще е със 146-има участници

Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..

публикувано на 13.05.25 в 15:55