От 10.00 часа на 30 март до 10.00 часа на 31 март, Театър-лаборатория „Алма Алтер“, в Ректората на Софийския университет, ще приюти 100 любители на театъра, които са готови да отделят 24 часа и да се включат в театралния маратон.
Събитието се провежда за 21-ва година, каза пред Радио София Валерия Димитрова от Театър-лаборатория „Алма алтер“. Тя добави, че публиката може да види между 8 и 10 представления.
„В рамките на 24 часа те правят всичко заедно, като нямат право да спят. Последното представление се прави заедно с публиката, т.е. има време за репетиция. Има игри, интерактивни акции, време да се опознаем, да стигнем до другия, време да дискутираме видяното…въобще всичко, което може да се случи през тези 24 часа, разбира се и закуска, обяд и вечеря“, обясни Валерия Димитрова.
Тя акцентира, че всяко представление задава различна тема, в повечето случаи дълбоко философска.
Събитието се е превърнало в една от най-очакваните ежегодни срещи с театралното изкуство.
„Тази дума „възпитавам“ не ми харесва, но действително възпитаваме публиките си, но не през обяснението, не през лекцията, а през практиката, канейки ги в едни паратеатрални акции, в които те могат да се потопят“, каза Валерия Димитрова.
100-те избрани посетители ще могат видят представленията:
- „България – страната на убитите поети“
- „Тулипомания“ по Бодил Малмстен
- „Аз, лейди Макбет“ по Уилям Шекспир
- „Патиланци“ по текстове от Ран Босилек
- „Щастливеца“ по текстове от Алеко Константинов
- „Ромео и Жулиета“ по Уилям Шекспир
- „Концерт“
- „Шоуто на @@“
- „В очакване“ по Самюъл Бекет
- ИЗНЕНАДА – представление, което ще бъде създадено изцяло на място от всички участници
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..