UNICEF обръща внимание и на мненията на подрастващите, събрани в допитването "Нашите права. Нашето бъдеще. Европа, в която искаме да живеем", проведено сред над 9200 деца в ЕС, включително от България. Подрастващите дават конкретни препоръки към политиците в 10 ключови сфери, включително образование, психично здраве, безопасност и климатични промени.
Статистиката показва, че 75% от децата биха искали да учат житейски умения в училище. 66% от тях усещат, че натискът в училище има отрицателен ефект върху психичното им здраве. 50% се чувстват в безопасност онлайн, а по-малко от половината се чувстват в безопасност в училище. 80% от децата в Европа са обезпокоени от разрастването на конфликтите по света. 70% от децата искат повече възможности за участие във вземането на решения, които ги засягат. Подробности разказа Елена Атанасова, директор "Програми и мониторинг правата на детето" в UNICEFБългария, както и Нина Харалампиева, ученичка във Френския лицей "Виктор Юго".
"От доста проучвания се вижда, че децата са информирани повече от техните родители, особено по теми, за които родителите не проявяват интерес, защото може би не им се струват актуални, като климатичните промени. И наистина излиза, че чрез децата възрастните хора научават важни факти, но също така и възможности за по-практично отношение по определени сфери и иновативни практики", каза Атанасова. Тя отбеляза, че това, което е много важно е, че децата особено по време на избори дават конкретни препоръки.
"Със социалните мрежи доста се развива информацията, която достига до нас като деца, защото на мен лично много пъти ми се е случвало да разговарям с роднини, или приятели и някаква информация, която достига до тях съм я научила само и единствено от някаква социална мрежа", каза Харалампиева.
Опасност ли представлява интернет за младите?
"Със сигурност има опасност от социалните мрежи, защото има риск да си зле информиран", каза Харалампиева. Според думите й образователната система не набляга на социалните мрежи и дигиталната ера, защото това е лимитирана тема.
Атанасова посочи, че в образованието децата искат освен традиционните предмети да изучават умения, които да им бъдат в помощ към променящата се среда.
Чува ли се гласът на децата?
По думите на Атанасова първото нещо е да се създадат условия да бъдат изслушвани, а една от темите, по които те искат да говорят е темата за психичното здраве. Относно индивидуалния модел на обучение, който се прилага в редица европейски държави Харалампиева каза, че той е иновативен и той няма как да попречи, а само може да подпомогне на развитието на едно дете.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..
Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..
Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..
Новият омбудсман на България е Велислава Делчева, стана ясно след гласуването в Народното събрание. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители, 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше предложена за поста от ГЕРБ-СДС. “Пред мен стои нелеката задача да оправдая доверието. Поемам огромна отговорност. Дневен ред в..
След началото на кампанията за разяснения по влизане в еврозоната в българската банкова система са внесени над 1 млрд. лева . Банките у нас бяха сред първите най-готови сектори за приемане на еврото, защото похарчиха милиони и започнаха подготовката още миналата година. "Системите ни работят с много валути, имаме депозити и кредити в..
Гриша Георгиев-Greesh - добре познат и любим на голяма част от публиката е винаги много деен, атрактивен и забавен. Дойде и в предаването “Добър вечер, София“, за да представи своя соло проект и нова песен. До момента Greesh участва в групите No More Many More и Portokal , а проекта GREESH, по думите на музиканта е факт вече две..
7 летни академии организира фондация "Заедно в час“, които помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година и да развиват полезни умения. СТАРТ академиите се провеждат в кв. "Факултета“ в София, кв. "Езерово“ и кв. "Победа“ в Бургас, Шумен, Разград, с. Брестница и с. Ръжена. Лятната академия кв. "Факултета“ се организира за 9-а поредна..