Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали - „Варненско лято“. Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание:
"Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато точно през лятото се провеждат Варненските музикални тържества. Идеята е на група варненци, обединени от културно-просветните си идеали. Те са подкрепени от Добри Христов, бащата на българската композиторска школа (също от Варна), Панчо Владигеров и маестро Георги Атанасов. В продължение на една седмица във Варна звучи българска музика, представена от български изпълнители. Интересът от страна на публиката е огромен. И така… Наименованието „Варненско лято“ се появява през 1957 година, фестивалът става международен през 1966, а през 1987 е приет в Европейската асоциация на фестивалите.
И в момента „Варненско лято“ върви с пълна пара. Много силна откриваща вечер под палката на диригента на Симфоничния оркестър на БНР Константин Илиевски с Оркестъра на Варненската опера и пианистът Саркис Балтаян, която долетя от Западното крайбрежие на САЩ за да изпълни Концерт във Фа от Гершуин.
Анасмбъл Сирба представиха изключително оригиналната си програма TANTZ, в която класически музиканти от най-висока класа импровизираха като истински джазмени, а Австро-Унгарската филхармония поднесе една забележителна програма, с Прощалната симфония на Хайдн (на когото е кръстен оркестърът) за финал.
Тази вечер Варна и гостите на морската столица очакват Камерния оркестър на Симфоничния оркестър на Баварското радио (един от топ оркестрите в света). Водени от своя създател (и диригент, и концертмайстор) Радослав Шулц, носител на куп международни награди от конкурси като „Фриз Крайслер“, „Сарасате“ и „Шпор“, те ще представят оркестровия вариант (на Густав Малер) на Шубертовия квинтет „Смъртта и момичето“ и Втория концерт на Шопен с един забележителен солист, швейцарския пианист Андреас Йотикер, който пък е печелил един от най-важните конкурси, този на немската телевизия ARD. Интересът към оркестъра е много голям, затова и тяхната генерална репетиция от 17 часа е отворена за публиката.
Неделната вечер предлага една уникална комбинация от класическа музика и …вино. „Винофония“ – перфектната хармония между рецитала на един превъзходен елегантен пианист, завършил Консерваторията в Париж с пълно отличие и специални награди по пиано и камерна музика при Мишел Беров и Кристиан Ивалди, полуфиналист на конкурса “Кралица Елизабет” и вълшебството, което хубавото вино внася в живота. Да се наслаждаваш на музиката и да дегустираш вино - това са две взаимно обогатяващи преживявания, смята Жерне. Винофония е и името на албума на Жюлиен Жерне в който той изминава пътя от Хендел до Дебюси с великолепно подбрани пиеси от Шуман, Шуберт, Лист, Форе и Албенис. Как се избира виното към отделните музикални мигове ще разберат тези, които изберат да разберат какво е Винофония.
Следващият концерт в програмата е на 4 юли, в центъра на програмата е перкусионистката Татяна Колева, два пъти определяна за Музикант на годината в класацията на БНР. Тя ще свири с майстора на кавала, Живко Василев, който умело смесва типичната балканска звучност с модерните и иновативни световни музикални тенденции и Рубен Кийфтенбелт (live – electronics)."
В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..
Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..
По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..
И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..
Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..
ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори, сочи последно проучване на Изследователски център „Тренд”. Изследването е реализирано по поръчка на „24 часа”. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари тази година, чрез пряко, полустандартизирано интервю лице в лице, сред 1003 пълнолетни граждани. Една от новините на това..
За трета поредна година на, 14 февруари, екипът на Lampa Collective организира акустичен концерт на свещи в известен столичен клуб. Този път специален герой, лице на събитието ще бъде младата певица с впечатляващ глас (и финалист в ТВ шоу за таланти) - JENYKA, подкрепена от виртуозния китарист Рангел Георгиев. Тази специална вечер, посветена..