По-слабото нарастване на цените в здравеопазването, както и в ресторантьорския и хотелиерския бизнес оказват влияние на забавянето на годишната инфлация през септември. В същото време намаляват транспортните разходи, както тези в сферата „развлечения и култура“.
Леко увеличение бележи инфлацията при храните и безалкохолните напитки (повишение с 2,4% при нарастване с 2,3% през август) и при алкохолните напитки и тютюневи изделия (с 5,6% срещу 5,5%).
Пред Радио София Адриан Николов – старши икономист в Института за пазарна икономика коментира, че ниската инфлация е основно в няколко сфери, които са свързани с туризма.
„От една страна има спад от 7% на месечна база при хотелите и ресторантите, и почти 10% в развлечение и култура. Това са двете големи групи, които влизат в потребителската кошница, при които има най-осезаем спад през последния месец“, каза Николов.
По думите му, при голяма част от стоките има задържане на инфлацията.
„Там, където доскоро наблюдавахме ръст – при храните или при разходите за жилището, индексът е около нулата“, посочи Адриан Николов.
Според него, ефектът вероятно няма да се запази дълго, тъй като няма структурни причини за това.
„Нито има спад на разходите за труд, които биха могли евентуално да се отразят на цените за крайния потребител, нито има много по-ниски цени на енергията, които биха могли да се прехвърлят на крайните цени“, обясни Адриан Николов.
Той добави, че вероятно страната ни ще завърши годината с инфлацията от порядъка на 2%-3%.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...
Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия. С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..