Едно от най-отглежданите растения в света на площ от 2,8 млн. декара е ментата. Повишаването на изкупната цена през последните години прави отглеждането на културата рентабилно и дава основание да се прогнозира чувствително увеличение на площите заети от мента. Mentha piperita (лютива мента) е и най-популярният вид днес, който се използва в съвременната диетология, фармакология и козметика. Отглежда се заради специфичната комбинация от активни съставки, преди всичко ценното ментово масло, съдържащо ментол.България със своя релеф, климат и екологични условия дава изключителна възможност за развитие на всички сортове мента, поради което отглежданите в нашата страна сортове имат изключително високо съдържание спрямо другите на ментово масло, а добивът на сухи листа също е в много добри количества – 400 – 460 кг/дка- това е експертното становище на доц. Нели Грозева, ръководител на секция Ботаника към катедра Биология и аква култура на ТрУ. Култивираното отглеждане на растението спомага за опазването на естествените находища на диворастяща мента в страната и успява да задоволи търсенето у нас и в чужбина на сухи листа и ментово масло. Качеството на продукта е по-високо при култивираните сортове и тази дейност създава и работни места. У нас най- използавани са местните сортове, устойчиви на ръжда по ментата,” Кмент 63, ”София” и ”К64-Тунджа”. Разходите за декар са около 250 лв., а възможните приходи до 400-500 лв., което прави тази дейност привлекателна за семеен бизнес. Кольо и Румяна Иванови от село Богомилово край Стара Загора решават да отглеждат култивирана мента преди 5 години във великотърновското село Павел. Постепенно са разширили до 12 дк. обработваните площи и са наели 12 работници да им помагат.Цялото производство изнасят за Германия. Изкупната цена за килограм лист е до 2.40 евро, а за стрък до 50 цента. Рентабилно е производството от площи между 50-100 дк. или ако се отглеждат по- малко декари от хора в пенсионна възраст. При качествен посадъчен материал и сериозно отношение към бизнеса отглеждането на мента може да бъде доходоносно занимание и основен поминък за много хора в страната- допълва Кольо Иванов.
Райският газ, известен още като диазотен оксид, отдавна е познат като вещество с анестезиращи свойства. Въпреки това, в наши дни той често се употребява за развлечение, особено сред младежите. 19-годишната Ивелина от Стара Загора, водена от..
Учениците ще могат да отсъстват от училище до 15 дни в една учебна година с мотивирано писмено заявление от родител до класния ръководител. Това реши правителството на редовното заседание. Промяната влиза в сила от тази учебна година, бележките за..
Станислава Христова по-известна като Sunheart, представи новата си песен „Никога повече“. „Тази песен излезе от сърцето ми, от моя личен житейски път“, каза за Радио Стара Загора певицата. Слушателите са тези, които могат да направят..
Бялата върба е един от най-известните растителни видове с широка употреба в медицината. Всички части от бялата върба съдържат салицил, но концентрацията на това вещество е най-висока в кората. Кората на бялата върба се събира през месеците април,..
Конският кестен е едно от най-старите лечебни растения , които са познати на хората. Много е характерен за страните от Балканския полуостров, особено България. В останалите части на света е популярен като декоративно растение , а на места дори..
Едва ли има човек, който през живота си да не е употребявал лайка . Дали като чай, съставка в лекарствени или козметични продукти, това лечебно растение е много ценно и разпространено. Билката е търсена продукция както на нашия, така..
Копривата отдавна е известна на хората като лечебно растение и най-популярният вид е обикновената коприва, която отдавна се отглежда като култивирано растение. Култивирането на ценни видове е начин за опазване на находищата в природата и в същото..
Като лечебно растение шипката е известна още от древността. През 16 век шипката започва да се използава срещу скорбут, лечение на коремни болести, чернодробни и сърдечни проблеми. Шипката е включена в официалните списъци за лечебни растения в повечето..
Белият трън или магарешкият трън, както още е известен, се отглежда главно заради семената. Лечебните им свойства са познати отдавна с високото съдържание на силимарин и силибин, вещества, които се използват за възстановяване и лечение на чернодробни..
В Странджа виреят над 540 лечебни растения, но само едно е заслужило названието Чудото на Странджа- кримският чай. Красиво тревисто растение, чийто естествени находища са запазени около Малко Търново и което е включено в Червената книга на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net