Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Два случая на болестта туларемия са регистрирани в Стара Загора


Два случая на  остроинфекциозната болест туларемия са регистрирани в Инфекциозното отделение, информира д-р Таня Перчемлиева, директор на дирекция „Заразни и паразитни болести“ в РЗИ – Стара Загора. Единият случай е доказан  на  ветеринар  от град Раднево, а другият случай е на жена от град Чирпан, участвала в дрането на диво животно. Вторият случай все още не е доказан от микробиологичното изследване, уточни д-р Перчемлиева.

Заболяването туларемия се причинява от бактерия с висока устойчивост и се предава на хората най-често през рани по кожата и досег до кръвта на заразено животно. Препоръките на специалистите  са  месото на дивите зайци да бъде обработвано с ръкавици и да бъде изследвано преди консумация.

Няма основание за паника. Вече сме взели мерки от РЗИ. Информацията за клиничното протичане на заболяването е сведена до общопрактикуващите лекари, до Медицинските центрове, до Диагностично- консултативните центрове. Предупредили сме председателите на ловните дружинки да следят за прояви на случаи на туларемия, каза още д-р Таня Перчемлиева. Тя бе категорична, че указание ще бъде изпратено и в община Стара Загора, в което се упоменава и възможността за вземане на превантивни мерки и дезакаризация.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Община Ямбол отличи близо 100 деца и техните преподаватели в навечерието на Деня на народните будители

Близо сто ямболски деца и техните преподаватели бяха наградени на тържествена церемония в Културно-информационен център "Безистен" с отличията „Млади таланти“, с които всяка година, в навечерието на Деня на народните будители, Община Ямбол подкрепя..

публикувано на 30.10.25 в 15:21

Утре пускат трафика по ремонтирания участък от АМ "Тракия" в област Стара Загора

Утре - 31 октомври, се пуска движението в ремонтираното платно за Бургас в участъка от автомагистрала "Тракия" в област Стара Загора, информират от Агенция "Пътна инфраструктура". Обновеното трасе е с дължина 10 км и е между 208-и и 218-и км. Предвижда..

публикувано на 30.10.25 в 15:19

Новата цена на градския билет в Стара Загора да бъде 0,80 € от 1 януари, решиха общинските съветници

Новата цена на градския билет в Стара Загора да бъде 0,80 € /осемдесет евроцента/ от 1 януари 2026г. или 1, 56лв., гласуваха общинските съветници на редовното си заседание. Причината да се намали цената му спрямо въведената от септември -..

публикувано на 30.10.25 в 14:55

Радка Желева положи клетва като кмет на село Хрищени

Радка Желева, новоизбраният кмет на село Хрищени, положи клетва в началото на днешното редовно заседание на Общинския съвет на Стара Загора.  Тя беше избрана след проведения на 12 октомври частичен местен вот. За нея бяха подадени 368..

публикувано на 30.10.25 в 14:36

"Задържане под стража" за телефонен измамник

Районен съд – Гълъбово взе мярка за неотклонение „Задържане под стража“ по отношение на 47-годишния А. Д., реабилитиран. Спрямо него е повдигнато обвинение за това, че на 26.10.2025 г. в Гълъбово с цел да набави за себе си и за другиго имотна..

публикувано на 30.10.25 в 14:22

Казанлък се подготвя да обучава медицински сестри

Община Казанлък и Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ подписаха меморандум за сътрудничество. По време на срещата в сградата на общината ректорът проф. д-р Сотир Сотиров представи изискванията на университета за успешно..

публикувано на 30.10.25 в 14:19

Отнеха книжка на дрифтаджия за трети път

Полицията в Сливен е задържала водач на лек автомобил за дрифт и опит да осуети проверка. Опасното шофиране е извършено на обществен паркинг, водачът е задържан за 24 часа, а автомобила му е иззет. Случаят се разиграва на паркинг на..

публикувано на 30.10.25 в 12:24

Задържаха участници в телефонна измама на 84-годишен гълъбовец

84-годишен мъж от Гълъбово е станал жертва на поредна телефонна измама. Случаят е от 26 октомври, съобщават от областната дирекция на МВР в Стара Загора. Пострадалият на два пъти получил обаждане по телефона  от непознат мъж. Първият път той твърдял,..

публикувано на 30.10.25 в 11:36

Трабант блъсна крава между Шипка и Казанлък

73-годишен шофьор е пострадал, след като удари с трабант крава на пътя между град Шипка и Казанлък. Инцидентът е станал по тъмно, сигнал е подаден в 5.35 часа вчера. По първоначална информация автомобилът е блъснал внезапно излязла на..

публикувано на 30.10.25 в 11:31
Община Стара Загора

Изтеглиха текста, забраняващ велосипеди в парковете в Стара Загора

Общинска администрацията в Стара Загора изтегли текста в наредбата за обществения ред, който предвиждаше забрана за велосипедисти в паркове, градини и пешеходни зони. Това стана ясно в началото на днешното заседание на местния общински съвет. Пред..

публикувано на 30.10.25 в 11:04