За разлика от обикновения риган, който расте в планинските и предпланински райони в цялата страна, белият риган у нас е разпространен на ограничени места - само по скалистите склонове в най-южните части на страната - източните скалисти склонове на Родопите, Беласица, Струмската долина и Кресненското дефиле.
Поради ограниченото си разпространение, в България белият риган е защитен вид. От естествените си находища може да се събира само за лични нужди. За стопански цели се добива само от култивирани площи.Освен това, култивираната форма, наречена орегон, притежава по-силно изразени ароматни свойства.
Той може да се култивирана различни места в България, включително и в Северна. Но поради непостоянния пазар и променливата цена, много от стопаните са се отказали да го отглеждат.
Един от земеделците, които дълги години са отглеждали бял риган в района на Източните Родопи, е Юнал Тасим. Той го е отглеждал през 90-те, в продължение на повече от 10 години. От дистанцията на времето оценява този опит като „почти неуспешен“, защото по онова време е било много трудно да се намери постоянен пазар за билката.
От тази година обаче, Тасим ръководи проект, който има цел да наложи отглеждането на 6000 декара бял риган в следващите 5 години именно в района на Източните Родопи – Момчилград, Крумовград, Кирково, Ивайловград. Проектът тръгва от сключен договор с партньори от Турция, който гарантира сигурен пазар.
...........................................
Култивирането на лечебни растения е една сериозна икономическа алтернатива за собствениците на земи в полупланински и планински райони, какъвто е този на Източните Родопи. Когато видовете са многогодишни, какъвто е примерът с белия риган, основните инвестиции са през първата година, от втората и следващите, разходите падат, а добивите се увеличават. Така, с постоянен труд и отговорност, икономическите резултати не закъсняват. За да бъдат те сигурни и постоянни , трябва да се поддържа постоянно високо качество на отглежданата продукция. Това означава тя да бъде чиста от пестициди, с високо съдържание на всички важни биологично активни съставки, да са спазвани стриктно етапите на технологията на отглеждане, събиране, сушене и опаковане. Само така билката може да запази качествата си и от там - висока цена. А това е единственият начин да се задържиш на международния пазар, чиито изисквания постоянно нарастват. Което е от много важно в един беден район с ограничени възможностите за сигурен поминък.
По този начин, извличайки ползи от лечебните растения, без да се налага да застрашават естествените им находища, местните хора се превръщат в най-ревностните пазители на този ценен природен ресурс.
За повече информация посетете сайта на Фондация "Информация и природозащита" www.susherbsbg.eu"
36 са новите случаи на заразени с коронавирус в България за последното денонощие, съобщи секретарят на Националнвия оперативен щаб доцент Димо Димов. Излекуваните пациенти са 39, общо досега са 808. Извършените проби за денонощието са 1605...
Общите постъпления от данъци и осигурителни вноски по сметките на Националната агенция за приходите за 2019 г. са 23 милиарда и 870 млн. лв., съобщиха от пресцентъра на приходното ведомство. Сумата е с рекордните 2,8 млрд. лв. повече спрямо постъпленията..
Безработицата в България през месец ноември 2019 г. се понижи до 3,7 процента. Това съобщи във фейсбук профила си министър-председателят Бойко Борисов, цитирайки данни на Eurostat. По думите му това е най-ниското ниво от 2000 г., откогато Eurostat..
Поради очакваното влошаване на метеорологичната обстановка /обилен снеговалеж/, по решение на гръцките власти нe се пропускат автомобили с товароносимост над 1,5 т през ГКПП "Кулата-Промахон", ГКПП "Илинден-Ексохи", ГКПП "Капитан Петко..
Започна кампанията за учебната 2017 – 2018 г. за образователната програма на ЕП, насочена към ученици от средни и професионални училища. През учебната 2017 – 2018 година Европейският парламент продължава прилагането на своята образователна..
Хиляди семейства в България, в райони, богати на находища от лечебни растения разчитат на приходите от събиране, продаване и изкупуване на билки. Страната ни е най-големият износител на лечебни растения в Европа и един от първите в света. Между 17 и..
Kaто от приказен натюрморт, гледката на ширнало се пространство със златна пръчица спира дъха. Неслучайно народът ни я нарича с поетичните имена горски или жълт енчец, златица, златовръх. Извлекът от златна пръчица се комбинира успешно с..
Едва ли има човек, който да не познава това растение. Свикнали сме да го виждаме навсякъде около нас – по тротоари, край пътища и огради, буренясали места и градини из цялата страна . Със своите дълги мъхести стъбла, кръгло назъбени листа и..
Обикновеното на пръв поглед глухарче е с необикновени свойства. То е лечебно растение, от което се ползват и наземната част, и корените . В двете части се съдържат различни вещества с различно действие. Концентрирането на тези лечебни вещества не е..
От всяко лечебно растение се събират различни части - листа, стръкове, цветове, корени. Всички те се берат по различно време от годината, в различна фаза от развитието на растенията и с различна цел. Всичко това прави събирането на билки сложна дейност,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net