Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подписаха за първите пет нови автобуса на Стара Загора (снимки)

5
инж. Димитър Авджиев, Йордан Николов, Индржих Худи
Снимка: Недко Недев

До края на октомври трябва да пристигнат 5 нови съчленени автобуса от Чехия за нуждите на градския транспорт в Стара Загора. Това стана ясно днес след официалното подписване на договора за доставката им между общинското дружество „Тролейбусни и автобусни превози“ ЕООД с чешката фирма „Сор Липхави“ ООД. Общата стойност на договора е над 3 милиона и 300 хиляди лева и попада в обхвата на проекта „Модернизация и развитие на устойчив градски транспорт в Стара Загора“.

По него Стара Загора трябва да получи и 50 дизелови соло автобуси за градския транспорт. Процедурата обаче се бави заради обжалването й във върховния административен съд, съобщи заместник-кметът Йордан Николов. Новите автобуси ще бъдат в бяло и зелено – цветовете на Стара Загора.

„Община Стара Загора има нужда от обновяването на целия автобусен парк. Благодарение на отпуснатите от правителството близо 30 милиона лева това се случи“, каза още Йордан Николов.

Очаква се в началото на август да пристигнат и 14 нови тролейбуса по проекта. Те ще бъдат доставени от чешко-полския доставчик „Шкода Соларис" , с който бе подписан договор в началото на февруари.

Припомняме, че по друг проект бяха закупени 8 тролейбуса на същата фирма, които вече обслужват транспортната схема на Стара Загора. Новите тролейбуси са последен модел и разполагат с подвижна платформа за детски и инвалидни колички, климатизация, гласово назоваване на спирките и други удобства.

„Надяваме се, че до края на октомври Стара Загора ще разполага с абсолютно обновен автобусен и тролейбусен парк“, каза инж. Димитър Авджиев, управител на "Тролейбусни и автобусни превози" ЕООД, Стара Загора.

Заместник-кметът Йордан Николов сподели, че Община Стара Загора има идея да закупи и електрически автобуси, които да обслужват маршрута до кв. „Зора“. Изграждането на тролейбусна линия до там би струвало около 9 милиона лева. Трудно е да се кандидатства за финансиране по проект, тъй като част от трасето попада в републиканската пътна мрежа. Затова е по-добре да се закупят 11 електробуса, мотивират решението си от Общината. Те обаче засега изчакват с реализацията му, защото по думите на Йордан Николов все още няма добри отзиви за автобусите на „зелена енергия“. При положителни резултати администрацията ще включи електробуси и в линията до Старозагорски минерални бани.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Отборът на ОДМВР-Стара Загора спечели първо място на турнира по футбол по повод празника на Българската полиция

По повод празника на Българската полиция – 8-ми ноември ОДМВР-Стара Загора организира турнир по футбол, който се проведе днес на игрището с изкуствена настилка на стадион „Берое“ в гр.Стара Загора.  Първо място спечели отборът на ОДМВР-Стара Загора...

публикувано на 07.11.25 в 15:22

Клубът на работодателя в Стара Загора с остра позиция срещу проектобюджет 2026

Приемaнето на бюджет 2026 в този вид е популистична мярка, която стоварва отново цялата тежест върху работодателите, заявяват в свое становище от Клуба на работодателя в Стара Загора.  От сдружението отбелязват, че увеличението на вноски по фонд..

публикувано на 07.11.25 в 14:21

Ден на отворените врати в полицейските управления в област Стара Загора

Ден на отворените врати проведоха днес полицейските управления в Област Стара Загора по повод професионалния празник на Българската полиция- 8 ноември. Първо районно управление-Стара Загора посетиха децата от Детска градина № 6 „Камбанка“...

публикувано на 07.11.25 в 14:13
Казанлък

Джип се удари в сергии в Казанлък, няма пострадали

При пътнотранспортно произшествие джип, управляван от 73-годишна жена се ударил в сергии на ул. „Славянска" в Казанлък, съобщава МВР.  Няма пострадал.  Водачката е тествана за употреба на алкохол, отчетен е отрицателен резултат.  Местопроизшествието е..

публикувано на 07.11.25 в 13:08

"Дни на кариерното развитие" в Тракийски университет

От 7 ноември до 4 декември Тракийски университет – Стара Загора ще проведе мащабна инициатива под надслов  „Дни на кариерното развитие 2025“ , насочена към студентите от всички факултети и филиали на университета. Тази година форматът е разширен и..

публикувано на 07.11.25 в 12:58

Безплатни тренировки по плуване за ученици в Сливен

За трета поредна година Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните /МКБППМН/ организира безплатни тренировки по плуване за учениците от Сливен. Това съобщи в интервю за Радио Стара Загора секретарят..

публикувано на 07.11.25 в 12:30

Близо 4300 именици празнуват на Архангеловден в община Стара Загора

На 8 ноември православният свят отбелязва Събора на свети Архангел Михаил – водач на небесните сили, победител над злото и защитник на човешките души. Празникът, известен като Архангеловден, е ден на духовна чистота, прошка и благодарност. В Стара Загора..

публикувано на 07.11.25 в 12:12

Община Стара Загора и БЧК подкрепиха семейство, останало без дом след пожар

Община Стара Загора ще окаже помощ на семейство Андонови, чиято къща в с. Горно Ботево бе напълно унищожена от пожар. Сигнал за инцидента е подаден на секретаря Николай Диков, информация за тежката ситуация, в която са попаднали хората - четирима..

публикувано на 07.11.25 в 11:50
Пожарникар гаси пожар, избухнал в къща.

Пожар изпепели къща в старозагорското село Горно Ботево

Огънят пламнал на 06 ноември през нощта. Около 2.30 в дежурната част на Първо РУ-Стара Загора, чрез тел.112, е получено съобщение за пожар в къща в с. Горно Ботево. Огънят е угасен от екип на противопожарната служба. При огледа е установено, че е..

публикувано на 07.11.25 в 11:38

Един човек загина при верижна катастрофа край Сливен

Един е загинал при верижна катастрофа между три автомобила тази сутрин край Сливен.  Пътят за село Самуилово е затворен, правят се огледи. Сигналът за инцидента е подаден в 7:35 ч. Няма други пострадали, съобщават от полицията.

публикувано на 07.11.25 в 10:24