Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Табели объркват стопани на кучета в новия парк

Общината с решение на проблема до официалното откриване на 19 септември

Кът за домашни кучета, но не и достъп от всички страни до него, е предвидила Община Стара Загора в новия парк в кв. „Казански“. Това установи репортерска проверка на Радио Стара Загора. Поводът за нея бе пост в социалните мрежи, в който жена споделя, че общинската охрана в парка й е направила забележка, докато разхожда домашния си любимец. Казусът предизвика широка дискусия „за“ и „против“ забраната за достъп на кучета в парка.

Посетихме все още неоткрития парк в кв. „Казански“ с куче, за да проверим случая. Избрахме да преминем през първия северозападен вход, който е и най-близо до специално изградения кучешки кът. Още на входа ни посрещна табела, която информира, че се разрешава преминаването през парка с куче на повод до 2 метра. Преминахме спокойно до отреденото за домашни любимци място. След което решихме да излезем от източния вход. Там ни посрещна друга табела, забраняваща достъпа на кучета. Решени  да не влизаме в нарушение, избрахме да се върнем по обратния път и да ползваме другия северен изход, който се намира на около 100 метра от мястото, от което се позволява преминаването на куче с повод до 2 метра, за да установим, че и там е поставена същата забранителна табела. Тогава ни спря и служител на общинска охрана, който ни уведоми, че сме в нарушение.

Объркващо, нали? Това показа и нашата анкета сред старозагорци в парка. Голяма част от анкетираните обясниха, че са видели табелата, която разрешава преминаването на куче с повод през парка и нямат нищо против, но държат стопаните задължително да си почистват след любимеца. 

Разяснение на казуса получихме в лицето на заместник-кмета Йордан Николов.  По думите му ще бъдат поставени още табели във вътрешността на парка, които да информират гражданите къде могат или не да преминават с домашните си любимци. Това ще се случи до официалното откриване на парка на 19 септември. А достъпът до кучешкия кът ще се осъществява само през най-близките до него два входа от северната страна на парка, допълни Николов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Обмен на добри практики: как държавата, бизнесът и академичните среди изграждат конкурентна предприемаческа екосистема

От 16-ти до 20-ти септември 2025 г. делегация от Община Стара Загора посети Рим, Италия, в рамките на инициативата TAIEX-REGIO - инструмент на Европейския съюз за обмен на добри практики и техническа помощ между държавите членки. Основната цел на..

публикувано на 23.09.25 в 18:06

Обходен маршрут за превозни средства от градския транспорт по бул. „Славянски“ в Стара Загора утре

Община Стара Загора съобщава, че във връзка с извършването на санитарна резитба на дървета по бул. „Славянски“ в участъка от ул. „Х. Д. Асенов“ до бул. „М. М. Кусев“, утре, 24-ти септември 2025 г. за периода от 09.00 ч. до 16.30 ч. превозните..

публикувано на 23.09.25 в 17:55

От днес Стара Загора е сцена на Международния куклено-театрален фестивал „Пиеро“

14-ото издание на Международния куклено-театрален фестивал „Пиеро“ беше открито официално с церемония в Художествената галерия на Стара Загора. Организатори на събитието са Държавен куклен театър – Стара Загора, Община Стара Загора, СНЦ „ПИЕРО“,..

публикувано на 23.09.25 в 17:42

Резитба на дървета затваря част от бул. „Славянски“ в Стара Загора

Община Стара Загора съобщава, че във връзка с извършването на санитарна резитба на дървета по бул. „Славянски“ в участъка от ул. „Х. Д. Асенов“ до бул. „М. М. Кусев“ на 24 септември   от 09, 00 ч. до 16, 30 ч. превозните средства, обслужващи..

публикувано на 23.09.25 в 16:43

Стара Загора ще отбележи Международния ден на туризма с лазерно шоу

Туристическият информационен център – Стара Загора , със съдействието на Община Стара Загора , ще отбележи по вълнуващ начин Международния ден на туризма , който всяка година се чества на 27 септември . Празничните прояви ще започнат ден по-рано –..

публикувано на 23.09.25 в 16:32

Тракийският университет е домакин на образователен форум

Тракийският университет е домакин на кръгла маса на тема: „Качество на практическата подготовка на бъдещите учители – арена на професионални търсения и перспективи".  Събитието поставя във фокуса значението на практическото обучение за бъдещите учители,..

публикувано на 23.09.25 в 15:52

Съветниците в Хасково гласуват двойно увеличение в цената за паркиране

В петък общинските съветници на Хасково ще гласуват дали цената на паркиране в синята зона в града да бъде увеличена със 100%.  Това иска кметът Станислав Дечев. Той вече веднъж оттегли докладната си записка, но сега след направени промени отново я..

публикувано на 23.09.25 в 15:10
Искра Михайлова

Компенсации за скъпия ток трябва да има и за здравни, образователни, социални и културни институти

Парламентарната група на "Възраждане" ще настоява в Механизма за компенсации за скъпия ток да бъдат включени културните, социалните, здравните и образователни институти , съобщи за "Радио Стара Загора"  Искра Михайлова, член на Енергийната комисия в..

публикувано на 23.09.25 в 15:07

Три години затвор и 10 000 лв. глоба за пласьор на марихуана

Окръжен съд – Стара Загора одобри споразумение, постигнато между прокуратурата и 42-годишния Д. П.   По силата на съдебния акт, който е окончателен, Д. П.  ще търпи наказание лишаване от свобода за срок от три години, при първоначален общ..

публикувано на 23.09.25 в 14:13

Община Стара Загора санкционира за административни нарушения

Пет са наложените санкции „Акт за установяване на административно нарушение“ през третата септемврийска седмица от проверяващите екипи на Община Стара Загора. Служители на Звено „Инспекторат“ и Група „Общинска полиция“ извършват постоянни проверки,..

публикувано на 23.09.25 в 13:50