Малината и къпината са познати и много разпространени в природата. Освен вкусните и полезни плодове, от тях се използват и листата, които също имат стопанска стойност и се събират в големи количества. Листата на малините и къпините съдържат цял комплекс от ценни биологично активни вещества, в тях има повече витамин „С“ отколкото в плодовете. От тях се приготвят лечебни и трапезни чайове.
Голямо количество от събраните листа– около 86 хил. кг годишно се изнасят. Според земеделски производители и експерти търсенето на суровина от малини в редица централноевропейски държави е голямо и на високи цени.
Не само народната, но и традиционната медицина препоръчват листата и плодовете от малина като ефикасно лечебно средство, което помага при стомашни, бъбречни, чернодробни и жлъчни заболявания, препоръчва се на диабетици, предпазва от склероза, използва се при анемия.
Важно е да се знае, че листата трябва да се събират по начин, по който се опазват находищата. Трябва да се оставя една трета от растенията в дадено находище, за да може от тях да се възобновят ресурсите. Специалистите изтъкват, че листата трябва да се събират здрави, неувредени и ненаядени от различни насекоми. Не бива да се събират мокри, а в сухо време през деня, след оттеглянето на сутрешната роса. Може да се събират до 70 % от възможностите, с които разполага популацията и винаги трябва да се оставят 30 % от листната маса по растенията, за да продължи вегетацията им и те да стигнат до успешно плодоносене.
Листата на малината се берат след цъфтежа й от юли до септември и се сушат на сянка. Малините и къпините обичат слънчеви места и добре дренирана песъклива почва, богата на органични вещества.
…………………………………..
Има утвърден пазар и търсене и култивирането много намалява натиска върху диворастящите находища от малини. Местните общности имат интерес да опазват естествените находища в природата, за да имат препитание. Освен че са изключително полезни билки листата от малини и къпини могат да бъдат и добър източник на доходи.
36 са новите случаи на заразени с коронавирус в България за последното денонощие, съобщи секретарят на Националнвия оперативен щаб доцент Димо Димов. Излекуваните пациенти са 39, общо досега са 808. Извършените проби за денонощието са 1605...
Общите постъпления от данъци и осигурителни вноски по сметките на Националната агенция за приходите за 2019 г. са 23 милиарда и 870 млн. лв., съобщиха от пресцентъра на приходното ведомство. Сумата е с рекордните 2,8 млрд. лв. повече спрямо постъпленията..
Безработицата в България през месец ноември 2019 г. се понижи до 3,7 процента. Това съобщи във фейсбук профила си министър-председателят Бойко Борисов, цитирайки данни на Eurostat. По думите му това е най-ниското ниво от 2000 г., откогато Eurostat..
Поради очакваното влошаване на метеорологичната обстановка /обилен снеговалеж/, по решение на гръцките власти нe се пропускат автомобили с товароносимост над 1,5 т през ГКПП "Кулата-Промахон", ГКПП "Илинден-Ексохи", ГКПП "Капитан Петко..
Започна кампанията за учебната 2017 – 2018 г. за образователната програма на ЕП, насочена към ученици от средни и професионални училища. През учебната 2017 – 2018 година Европейският парламент продължава прилагането на своята образователна..
Хиляди семейства в България, в райони, богати на находища от лечебни растения разчитат на приходите от събиране, продаване и изкупуване на билки. Страната ни е най-големият износител на лечебни растения в Европа и един от първите в света. Между 17 и..
Kaто от приказен натюрморт, гледката на ширнало се пространство със златна пръчица спира дъха. Неслучайно народът ни я нарича с поетичните имена горски или жълт енчец, златица, златовръх. Извлекът от златна пръчица се комбинира успешно с..
Едва ли има човек, който да не познава това растение. Свикнали сме да го виждаме навсякъде около нас – по тротоари, край пътища и огради, буренясали места и градини из цялата страна . Със своите дълги мъхести стъбла, кръгло назъбени листа и..
Обикновеното на пръв поглед глухарче е с необикновени свойства. То е лечебно растение, от което се ползват и наземната част, и корените . В двете части се съдържат различни вещества с различно действие. Концентрирането на тези лечебни вещества не е..
От всяко лечебно растение се събират различни части - листа, стръкове, цветове, корени. Всички те се берат по различно време от годината, в различна фаза от развитието на растенията и с различна цел. Всичко това прави събирането на билки сложна дейност,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net