Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Жекова: Дарителството и благотворителността е отличителна черта в рода ни, но никога не сме искали да се шуми около нашите дела

Родната къща на видния  старозагорски композитор,  учен и общественик Петър Жеков ще бъде дарена за Детски културен център на община Стара Загора. Масивната постройка  в центъра на града е строена през 30-те години на 20-ти век и е оценена за над 1 млн. лв. В творчеството си Петър Жеков има над 1 300 песни по текстове на български поети и църковно-славянски произведения. Автор е на над 400 научни трудове и публикации и 12 художествени книги. Петър Жеков е почетен гражданин и автор на химна на Стара Загора. Дарението е по идея на неговата сестра Мария Жекова. Дарителството и благотворителността е отличителна черта в рода на братята Георги и Михаил Жекови, организатори на старозагорското въстание. Но никога не сме искали да се шуми около нашите дела, съобщи пред  Радио Стара Загора Мария Жекова:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Предприятие в Ямбол тества сирените за ранно оповестяване

Локалната система за ранно оповестяване на предприятие, съхраняващо отровни вещества , ще бъде тествана  в Ямбол на 25 февруари. При проверката на техническата изправност от свирените системи ще бъдат излъчени гласови съобщения за техническа проверка,..

публикувано на 24.02.25 в 17:05

Осъдиха 36 годишен мъж на 6 месеца затвор за шофиране след употреба на амфетамини

По досъдебно производство на Районна прокуратура – Стара Загора е осъден Г.Д., на 36 г. Той е признат за виновен за това, че на 28.12.2024 г. в гр. Стара Загора е управлявал моторно превозно средство - лек автомобил, марка “Опел“, след употреба на..

публикувано на 24.02.25 в 16:49

Български евродепутати от ЕНП настояват за промяна на „Зелената сделка“

Сигурността да се превърне в основа на всички политики пред ЕС. Зад тази позиция се обединяват шестимата български евродепутати от групата на ЕНП-петима от ГЕРБ-СДС и един от ПП-ДБ. Те настояват за промяна в „Зелената сделка“ в посока..

публикувано на 24.02.25 в 15:52
Комплексен онкологичен център - Стара Загора

Финансови и кадрови проблеми в общинския Комплексен онкологичен център на Стара Загора

Управителят на Комплексния онкологичен център в Стара Загора д-р Петьо Чилингиров е алармирал общинските съветници за финансови и кадрови проблеми в здравното заведение. Това разкри председателят на местния парламент Ивета Лазарова. По думите й в..

публикувано на 24.02.25 в 15:02

Oбособяват нови райони на планиране у нас

Националният статистически институт (НСИ) ще започне преговори с Евростат относно ново райониране на страната. Това е заложено в проект на решение на Министерския съвет, който е публикуван за обществено обсъждане и предизвика интерес от страна на експерти и..

публикувано на 24.02.25 в 14:17

Първан Симеонов: България трябва да продължи да бъде част от западния свят

Ако изборите бяха през настоящия месец, 26,5% от участващите бяха гласували за ГЕРБ-СДС , 13,9% – за „Продължаваме промяната-Демократична България“, 13,5% за „Възраждане“, 10,1% за ДПС – Ново начало, 7,0% – за ДПС-Демокрация, права и свободи, 6,8%..

публикувано на 24.02.25 в 14:14
Снимка: Тракийски университет

Ректорът на Тракийския университет участва в откриването на 2025 Sofia Summit

Ректорът на Тракийския университет - Стара Загора проф. Добри Ярков и заместник-ректорът по международна и научноизследователска дейност проф. Дарина Заимова взеха участие в откриването на престижното събитие 2025 Sofia Summit, съобщават от учебното..

публикувано на 24.02.25 в 12:25

3 години от руската военна агресия, която промени Украйна

На 24 февруари се навършват 3 години от пълномащабното военно нападение на Русия над Украйна . Според различни данни убитите и ранени за този период са над 1млн. души. Десетки градове, хиляди села и милиони човешки животи бяха промени в резултат..

публикувано на 24.02.25 в 11:08

Глобиха собствениците на кучета без паспорти и регистрационни документи

Четири кучета без документи и неспазване на правилата при паркирането съдържа седмичната справка за констатирани престъпвания на наредби на Община Стара Загора. Общо 5 броя са наложените санкции „Акт за установяване на административно нарушение“ след..

публикувано на 24.02.25 в 10:43

Расте интересът на българите към круизния туризъм

Задава се силен круизен сезон. От 2022 г. пазарът е във възходящ тренд след отпадането на Covid мерките, заяви Борис Боев – продуктов мениджър в eдна от големите туристически агенции у нас. Той отбеляза, че през миналата година цените на круизите..

публикувано на 24.02.25 в 10:30