Всеки е виждал вечно зеления бръшлян, катерещ се по дървета, огради и селски къщи. От късно лято до късна есен той цъфти с красиви дребни жълто-зелени цветове. Плодовете му се оформят през зимата и наподобяват боровинки. Много хора мислят, че е паразит или полупаразит, но това не е така. Той има собствена коренова система и получава чрез нея вода и разтворените в нея минерални соли. Всеки лист на бръшляна живее средно 8 години, след което окапва и на негово място се развива нов. Затова е прието да се смята за вечно зелен, тъй като листа има по всяко време на годината.
Лечебната сила на бръшляна е позната от столетия. А народният опит в използването му е в основата на успешни фармацевтични продукти, широко прилагани днес, обяснява доц. Нели Грозева, завеждаща секция „Ботаника“ в катедра „Биология и аквакултура“ на Тракийския университет в Стара Загора.
„Бръшлянът се използва в народната и официалната медицина като лечебно растение – използват се неговите листа, тъй като е доказано, че те съдържат много важни биологично-активни вещества, които имат отхрачващо действие, изразено противовъзпалително действие, с успех може да се използва дрогата в препарати за лечение на бронхит, кашлица от различен произход, а също при жлъчни заболявания. Широка популярност има и външното му приложение. Използва се за по-добървид на косата, а масленият извлек е средство против обриви, за по-бързо зарастване на недълбоки външни рани. Бръшлянът е от растенията, при които много внимателно трябва да се следи дозата, за да не стане токсичен."
При събирането на бръшлян е важно да се спазват определени правила. За да се запазят находищата една трета от листата трябва да останат на растението. Така вегетацията продължава и находището дълги години може да осигури поминък на билкосъбирачите. А за да бъде най-голяма лечебна му сила е необходимо брането да се извършва в този период от неговото развитие, когато биологично активните вещества са именно в листата. Това е времето на цъфтежа, който за разлика от повечето растения не е през най-топлите месеци, а през есента.
Всяка година България изнася между 150 и 200 тона сухи листа от бръшлян. Количествата, които остават у нас, все още са незначителни. Сред фирмите, за които изкупуването и сушенето на ценната за фармацията суровина е дългогодишна дейност, е старозагорската фирма „Аграмония“. В зависимост от поръчките тя изнася годишно между 20 и 70 тона сух бръшлян, основно за Германия, пояснява собственикът Веселин Величков.
"С бръшлян работим от дълги години и имаме добър опит специално с тази билка. Брането започва късно наесен, когато листата са натрупали най-много активни вещества. Брането и изкупуването започваме през октомври-ноември и продължаваме до март-април. Първото условие, за да се бере бръшлян, е да се сключат договори с горските стопанства, да се плати горска такса. След това берачите се инструктират как да събират листата. Въпреки че бръшлянът не се храни от дървото, а само пълзи по него, той пречи на слънцето да стига до него, затова е полезно да се отстранява. Около 100 берачи ангажираме всяка година само за събиране на бръшлян. Цената на сухите листа, която договаряме през последните години е постоянна, затова и изкупната цена на суровия продукт варира в малки граници – от 50 до 80 стотинки за килограм, в зависимост от нашата международна цена."
Фирмата на Веселин Величков разполага с машини за балиране на билки, за ронене и почистване – те се използват, за да достигнат билките този вид, който е договорен с клиентите. Как точно се обработват листата от бръшлян, след като постъпят в складовете:
След като го изкупим, най-напред го почистваме от примеси. Ръчно се отстраняват плодчетата, изсушава се в специални сушилни при температура до 40 градуса, за да не се губят активните съставки. Следва ново почистване от примеси и се пристъпва към балиране в балировъчни машини на 50-килограмови бали за износ. Изнасяме между 20 и 70 тона сух бръшлян годишно.
Бръшлянът е широко разпространен у нас, както в широколистните, така и в смесените гори. Среща се по каменисти, скалисти местообитания до 1800 метра надморска височина. Най-ценните биологично активни вещества в листата му са сапониновите гликозиди, флурогеновата и кафеената киселина. Съдържа още пектин, каротен, дъбилни вещества. Най-ценни за фармацията са сапунините, които имат противокашлично и отхрачващо действие. Употребата в домашни условия не се препоръчва, защото има опасност от натравяния.
Ценното за фармацията лечебно растение намира широко приложение и в козметиката. Той е в основата на антицелулитни препарати, които се произвеждат и в България, но на базата на вносни екстракти, тъй като няма наши фирми, които да преработват лист бръшлян за козметичната промишленост. Според Николина Узунова, изпълнителен директор на Асоциация „Етерични масла, порфюмерия и козметика“, бръшлянът не е непознат за българската козметична индустрия, но при производството на етерични масла и екстракти, интересът е към други лечебни растения.
"Единствено стабилни тенденции има към производството на лавандулово масло. Дори през последните 5-6 години изключително много нараснаха площите с лавандулови насаждения и се увеличиха съответно и произведените количества лавандулово масло. Бръшлянът и маслото от него могат да бъдат приложими и се прилагат в козметични продукти. Той се използва за увеличаване на антиоксидантното действие на продуктите, за антицелулитни козметични формули се използва. Така че не е непознат за козметичната ни индустрия."
Може би не е далече времето, когато и в България ще започне преработването на ценните бръшлянови листа в екстракти, необходими за фармацията и козметиката. До тогава ще продължим да изнасяме суровината зад граница. И въпреки че страната ни е богата на находища на бръшлян, те трябва да се ползват с внимание и грижа, за да продължат да осигуряват поминък и за следващите поколения.
36 са новите случаи на заразени с коронавирус в България за последното денонощие, съобщи секретарят на Националнвия оперативен щаб доцент Димо Димов. Излекуваните пациенти са 39, общо досега са 808. Извършените проби за денонощието са 1605...
Общите постъпления от данъци и осигурителни вноски по сметките на Националната агенция за приходите за 2019 г. са 23 милиарда и 870 млн. лв., съобщиха от пресцентъра на приходното ведомство. Сумата е с рекордните 2,8 млрд. лв. повече спрямо постъпленията..
Безработицата в България през месец ноември 2019 г. се понижи до 3,7 процента. Това съобщи във фейсбук профила си министър-председателят Бойко Борисов, цитирайки данни на Eurostat. По думите му това е най-ниското ниво от 2000 г., откогато Eurostat..
Поради очакваното влошаване на метеорологичната обстановка /обилен снеговалеж/, по решение на гръцките власти нe се пропускат автомобили с товароносимост над 1,5 т през ГКПП "Кулата-Промахон", ГКПП "Илинден-Ексохи", ГКПП "Капитан Петко..
Започна кампанията за учебната 2017 – 2018 г. за образователната програма на ЕП, насочена към ученици от средни и професионални училища. През учебната 2017 – 2018 година Европейският парламент продължава прилагането на своята образователна..
Хиляди семейства в България, в райони, богати на находища от лечебни растения разчитат на приходите от събиране, продаване и изкупуване на билки. Страната ни е най-големият износител на лечебни растения в Европа и един от първите в света. Между 17 и..
Kaто от приказен натюрморт, гледката на ширнало се пространство със златна пръчица спира дъха. Неслучайно народът ни я нарича с поетичните имена горски или жълт енчец, златица, златовръх. Извлекът от златна пръчица се комбинира успешно с..
Едва ли има човек, който да не познава това растение. Свикнали сме да го виждаме навсякъде около нас – по тротоари, край пътища и огради, буренясали места и градини из цялата страна . Със своите дълги мъхести стъбла, кръгло назъбени листа и..
Обикновеното на пръв поглед глухарче е с необикновени свойства. То е лечебно растение, от което се ползват и наземната част, и корените . В двете части се съдържат различни вещества с различно действие. Концентрирането на тези лечебни вещества не е..
От всяко лечебно растение се събират различни части - листа, стръкове, цветове, корени. Всички те се берат по различно време от годината, в различна фаза от развитието на растенията и с различна цел. Всичко това прави събирането на билки сложна дейност,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net