Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Стара Загора предаде на прокуратурата материалите за посегателства върху дървета край Бедечка

Община Стара Загора предаде на прокуратурата материалите по извършената проверка относно умишлено унищожаване и повреждане на картотекирани дървета с номера 67, 1130 и 83 на територията на кв. Бедечка. Проверката беше разпоредена от кмета на Стара Загора Живко Тодоров във връзка с публикации и снимки в социалните мрежи на поразените дървета.

На 28.07.2016 г. в общинска администрация Стара Загора постъпи „отворено писмо“ от гражданска група „Запазете Бедечка“. В тази връзка на следващия ден длъжностни лица от Дирекция „Строителство и инвестиции“ и звено „Контрол екология и чистота“ извършиха проверка на място, която установи, че дърво от вида Копривка, картотекирано под № 67, е с частично обелена кора, а в основата му има отпадъци и керемиди. Дървото е в лошо състояние, поради което специалистите са препоръчали премахването му. Още четири дървета, с номера № 65, 66, 64, 59 в съседство, също са с обелена кора и следи от палеж.

Относно твърденията за отсечено дърво под № 83, проверката е установила, че не отговарят на действителността. Дърво от вида Шестил, картотекирано под № 1130, е полуизсъхнало, а в основата му и на височина около 1,50 м има пробити отвори, констатира още комисията.

В сигнала се твърди за отсичане на дърво под № 183, но извършената проверка в посочения район, не е установила наличие на дърво с такъв номер.

За действията по проверката е изготвен снимков материал и е съставен констативен протокол. Представеният доклад сочи, че дървесните видове, обект на проверката, са повредени от неизвестен извършител. Установените от проверката факти и обстоятелства, както и доказателствения материал са изпратени до прокуратурата за предприемане на предвидените в закона действия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Окръжният съд в Стара Загора отвори врати за шестокласници от ОУ „Кирил Христов“

Окръжният съд в Стара Загора проведе поредното издание на инициативата „Ден на отворените врати“, насочена към разширяване познанията на учениците за ролята на съдебната власт. Този път гости на институцията бяха шестокласниците от VI „б“ и VI „в“ клас..

публикувано на 18.11.25 в 11:08

Стара Загора се включва в глобалната кампания „Оцвети света в оранжево“

На 25 ноември 2025 г. стартира международната инициатива „Оцвети света в оранжево: Сложи край на насилието над жени и момичета“, координирана от „ООН – Жени“ (UN Women). В световната кампания, провеждана в рамките на 16 дни активност срещу насилието,..

публикувано на 18.11.25 в 10:58
Държавна опера Стара Загора

Опера в четири действия от Умберто Джордано дава началото на ФОБИ

Операта “Андре Шение“ на италианския композитор Умберто Джордано е заглавието, с което ще бъде открито тазгодишното издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство(ФОБИ) в Стара Загора. Спектакълът ще бъде представен на сцената на Държавна..

публикувано на 18.11.25 в 09:59

Мъж от Гълъбово в болница след поглъщане на 4 грама наркотик

Мъж на 35 години от Гълъбово глътна топче с дрога, за да избегне полицейска проверка. Това съобщават от ОД на МВР Хасково. Вчера в Симеоновград полицаи пристъпили към проверка. При вида им мъжът от Гълъбово е глътнал полиетиленово топче. По-късно признал,..

публикувано на 18.11.25 в 09:15

102 машини са ангажирани със зимната поддръжка на пътищата в Старозагорско

Пътноподдържащи фирми, натоварени със снегопочистването на републиканската пътна мрежа в област Стара Загора, са готови за зимния сезон. Това обяви директорът на Областно пътно управление – Стара Загора инж. Ивайло Донев. Той уточни, че вече са..

публикувано на 18.11.25 в 08:38

Ден на отворените врати във войсковия район "Кабиле" край Ямбол

По повод  професионалният празник на Сухопътните войски – 19 ноември,  днес във войсковия район „Кабиле" край Ямбол  е обявен ден на отворените врати.  За посетители между 10:00 и 14:00 часа ще бъдат отворени 42-ри механизиран батальон и 20-и самоходен..

публикувано на 18.11.25 в 06:27
Снимката е илюстративна

Извънредно заседание на Областната комисия по безопасност на движението в Ямбол

Извънредно заседание на областната комисия по безопасност на движение свиква днес областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Повод за заседанието е поредната катастрофа на опасно кръстовище на международния път 1-7.   Целта е да се приемат..

публикувано на 18.11.25 в 05:49

Облачно време с температури до 21°

Днес ще бъде облачно. Дъжд ще вали главно в Северна и Западна България. На места там, както и в южните части на Източните Родопи, ще има и значителни валежи. В Дунавската равнина ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад. Ще прониква относително..

публикувано на 18.11.25 в 05:27

Възстановка на Калояновската тракийска гробница ще бъде открита в сливенския исторически музей

В Сливенския исторически музей “Д-р Симеон Табаков“ на 19-и ноември, сряда, ще бъде открита възстановката „Тайните на Калояновската гробница“.  Обектът е разкрит и проучен през 1963 г. от археоложката Мария Чичикова.  В  него е погребан местен..

публикувано на 17.11.25 в 15:20

Засаждат 13 хил. фиданки в местността „Седми километър“ край Стара Загора

Нови 13 хиляди фиданки от вида атласки кедър ще бъдат засадени на 65 декара площ в местността „Седми километър“ край Стара Загора. Събитието ще се състои на 22 ноември, събота от 10ч., обявиха от Община Стара Загора. От там посочват, че денят може..

публикувано на 17.11.25 в 14:49