Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлия Спиридонова: „Астрид Линдгрен ни е оставила завета да работим за децата!“

от дясно наляво: Юлия Спиридонова, малкият й син Крум и Стефка Ангелова (изд. Кръгозор)

За първи път български писател - Юлия Спиридонова, е номиниран за наградата „Астрид Линдгрен”, най-престижното световно отличие за принос в детската литература, съобщиха от издателство „Кръгозор”. За същия приз, но в категория за илюстрация, е номиниран и известният български художник Любен Зидаров. „Златният” списък с номинациите за „Астрид Линдгрен” за 2017 г. бе оповестен в рамките на Международния панаир на книгата във Франкфурт и включва писатели, илюстратори и организации, избрани от Шведския комитет по изкуствата след изпратените многобройни предложения от различни държави.

След получените национални отличия "П.Р. Славейков" и "Константин Константинов" и приза "Бисерче вълшебно" за ромата й "Бъди ми приятел", писателката Юлия Спиридонова сега е с номинация и за най-престижната награда за детска литература в света. Споделя, че любимата й детска книжка е „Пипи Дългото чорапче“ на Астрид Линдгрен  и добавя: „ това е книгата, която преобърна детството ми с главата надолу, което беше страхотно за детството и което ме накара да мечтая и аз един ден да пиша такива книги за деца – страхотни книги!“.

Как се чувства от новината за номинацията, какви ценности изповядва в творческия си път,  над какво работи в момента и още - за илюстрациите на Любен Зидаров чуйте в интервюто на Мария Стефанова с писателката Юлия Спиридонова:


За най-големия приз за детска литература, известен още като „Малкия Нобел”, са номинирани общо 226 кандидати от 60 държави. 63-ма от тях са включени за първи път в списъка. Фондация „Детски книги” е лицензирана от Шведския комитет да определя и изпраща българските кандидатури.

Наградата в памет на Астрид Линдгрен е учредена от шведското правителство през 2002 г. Победителят за 2017-а ще бъде обявен на церемония в Националната библиотека в Стокхолм на 4 април 2017-а.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Старозагорската опера гостува в Долината на тракийските царе

За пети пореден път кулминацията в традиционните "Празници в Долината на тракийските царе' ще бележи Старозагорската опера , която ще представи на откритата сцена на язовир „Копринка” от 20.00 часа своите впечатляващи спектакли на операта „Цар..

публикувано на 28.07.25 в 14:09

Милена Дренчева е от новите възрожденци в Малко Търново

Милена Дренчева е Магистър по "Социално консултиране и психология . Има квалификации по библиотекарство, читалищен мениджмънт и управление на читалищната дейност. От 2008 година е секретар на читалището в Малко Търново. Автор е три книги : Първата..

публикувано на 27.07.25 в 10:00

„Нашенски фест“ се провежда в Стара Загора

Първи Национален фолклорен фестивал „Нашенски фест“ ще се проведе днес и утре в парк "Артилерийски" в Стара Загора. Организатори са от ансамбъл „Нашенци“, поводът е 25-ата годишнината от създаването на формацията. И в двата дни още от 10.00 часа ще..

публикувано на 26.07.25 в 09:41
Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41

Премиера на "Цар Калоян" на Античния форум

На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..

обновено на 17.07.25 в 11:38
Джулиана Гутова

"Ден на дарителите" в Старозагорската галерия

На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...

публикувано на 16.07.25 в 17:15

„Многострадална Геновева“ се завръща с премиера под звездите на Античния форум

За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..

публикувано на 16.07.25 в 13:56