Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кукерите по нашите земи

Кукери, бабугери, старци, джамалари, васильовци, арапи, мечки и всякакви други същества излизат от първи януари и се прибират чак като стане по-топло. През зимата те активно гонят всичко лошо, пък и създават повече поводи за усмивки и настоение. Поверието гласи, че колкото по-страшен е кукерът, толкова повече зли сили той ще изгони. Със страшните маски и магическите танци кукерите прогонват злите духове и орисници, така че да има богата реколта през следващата стопанска година. 

Първи кукерите тръгват на обиколка из Симитли. Всички кукерски групи първо минават през дома на кмета, след което се събират на площада. Във всеки дом кукерите изпълняват различни битови и комични сцени. И тази година кукерският карнавал привлече многобройна публика. Над 3000 кукери участваха във фестивала през миналата седмица.

След това идва ред за фестивала, само на няколко километра от София - в Перник. „Сурва” е най-голямото подобно събитие в България и на Балканите. В него участват повече от 6000 души в над 100 маскарадни групи от всички етнографски райони на България и гости от Европа, Азия и Африка.

По време на фестивала се организира и научна конференция, посветена на маската и маскирането. Тази година магията ще се случва от 27-ми януари. „Сурва” е бляскав фееричен спектакъл, а огньовете и илюминациите потапят гостите в мистерията на фоклора ни. През трите дни групите от цялата страна ще се надпреварват да демонстрират колорита на своите игри и неповторими маски и костюми. Гостуващи чуждестранни групи от Европа и света ще представят разнообразни традиции, песни и танци.

От 22-ри до 26-ти февруари 2017 г. Ямбол отново ще бъде сцена на най-пъстрото и оглушително кукерско сборище – ХVІІІ Международен маскараден фестивал „Кукерландия“. Над 74 групи са заявили участие в тазгодишното издание на фестивала, сред които 10 детски и 9 чуждестранни състава.

Няколкостотин кукери ще си дадат среща и на 4-ти март в Стара Загора. Те ще вземат участие в традиционните маскарадни игри, организирани от общината. Инициатор е академик Крум Георгиев, носител на специалния оскар за фолклор, присъждан от Световната асоциация на фолклорните федерации.
„Песпонеделник” в Широка лъка е друга традиция, която се спазва от много години в началото на март. Наследник на древноезически ритуали, съвременният „Песпонеделник” е обогатил съдържанието си с доста елементи от религиозните обичаи в християнството. Провежда се в първата събота и неделя на март и често съвпада с деня на Сирни заговезни от църковния календар. Наличието на думата „понеделник” в названието на кукерския събор е остатък от някогашната традиция да се празнува именно в първия ден на седмицата, когато на прага на пролетта, кукерите „песяци” хуквали да гонят и да плашат селските кучета. Ето как и думичката „пес” попада в специфичното название на тази толкова пъстра и не по-малко шумна проява.

Кукери от всички краища на България вече са в "бойна" готовност. Как се подготвя да гони злите сили и какви маски изработва разказва Живко Стефанов от ямболското село Могила. Интервю на Тошка Събева.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

С кръшни хора и много веселба посреща рождения си ден Фолклорна танцова школа „Орисия“

Тази година Фолклорна танцова школа „Орисия“ ще отбележат втория си рожден ден на 29 ноември в Културен център „Стара Загора“ от 18.30 ч. с концерт-спектакъла „Орисани да танцуват“. В него ще вземат участие и Детско-юношески народен хор „Жарава“ с..

публикувано на 26.11.24 в 13:59

"Тиха нощ, свята нощ" претвориха на синдарин “Коледни истории за брас и глас” (видео)

Една от най-известните от всички европейски коледни песни “Тиха нощ, свята нощ” интерпретираха като елегантна зимна пиеса за 5 тромбона и 5 гласа Brass Perspectives BG и Spectrum Vocal Band. Сингълът „Sedhel I Fuin“ е поредното музикално коледно..

публикувано на 26.11.24 в 13:10

Млад учител издаде първата си книга с разкази за селото

Младият учител по български език Кирил Димов от Симеоновград издаде първата си книга с разкази „По селските друми“. Завършил е и политология, в момента  работи като педагогически съветник в ОУ „Иван Вазов“ в родния си град.  Затова тематиката и..

публикувано на 25.11.24 в 17:10

"Среща на изкуствата с усмивка" ще представи изненадващ гост в старозагорската опера

„Среща на изкуствата с усмивка“  предлага Държавна Опера Стара Загора  тази вечер,  в рамките на 54- то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Срещата ще се състои от 17:30 ч., във фоайето на Операта.  Съпътстващото фестивално..

публикувано на 25.11.24 в 15:28

Почитаме св. Климент Охридски

На 25 ноември честваме паметта на св. Климент Охридски - учен, автор, един от последователите на св. св. Кирил и Методий, първи епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Свети Климент..

публикувано на 25.11.24 в 07:05

Фотомаратон предизвиква утре младежи в Ямбол

Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..

публикувано на 22.11.24 в 14:11

Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла "Млада Европа" с концерт тази вечер

Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла „Млада Европа“ с концерт тази вечер от 18 часа в зала "Сливен" с участието на младия тромпетист Георги Грозев.  Програмата включва произведения на Кристоф Глук, Йохан Баптист Неруда и Хайдн. Сцената..

публикувано на 22.11.24 в 09:34

Нови уникални археологически находки от с. Капитан Петко войвода

С изключителен успех се увенчаха усилията на археологическия екип под ръководството на Даниела Агре и Деян Дичев, проучващи през ноември надгробна могила в землището на с. Капитан Петко войвода, община Тополовград. Разкопките са спасителни и се..

публикувано на 21.11.24 в 19:54

Ивайло Диманов представя в Стара Загора новата си стихосбирка "Амфибрахий в до мажор"

Текстове в трисричната ритмична стъпка амфибрахий ще представи пред старозагорската публика Ивайло Диманов. Авторският спектакъл на барда е  тази вечер в къща-музей „Гео Милев“, от 18:00 ч.   "Амфибрахий в до мажор" e необичаен проект, събрал..

публикувано на 21.11.24 в 16:47

Празниците, пътищата и хората в кадрите на Величка Николова

Днес в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък е представянето на изложбата "На път с моя приятел" . Това е втората самостоятелна изява на Величка Николова , познато име в гилдията на рисувачите със светлина. " Изложбата е за..

публикувано на 21.11.24 в 10:25