Не всяка кърлежова инфекция се лекува по антибиотичен път, предупреждава инфекционистът на Болница „Тракия“ д-р Валентина Цанева. Лятото е време за почивка и разходки сред природата, но и интензивен период за размножаванена кърлежите. Затова след всяка разходка „на зелено“ трябва да огледжаме внимателно тялото си за ухапване от кърлеж, казва , д-р Цанева. Кърлежите, които се срещат по нашите земи, пренасят най-често няколко вида инфекции: лаймска болест, марсилска треска, кримска хеморогична треска, ку-треска и кърлежов енцефалит. Най-често ухапаните развиват лаймска болест. Случаите от лаймска болест в страната за миналата година са 263. От началото на 2017 г. до днес са 190. Регистрираните случаи на марсилска треска са 192, на ку-треска 18, а на кримска хеморогична треска – 4 . Тази година има един регистриран случай на кърлежовия енцефалит .
Не е задължително да откриете кърлеж, впит в кожата , за да се развие заболяване. Ухапванията от по-малките форми на кърлежа - ларви и нимфи, остават незабелязани и хората не разбират защо се е зачервила кожата им. Дали има данни за инфекция ще прецени най-добре лекар инфекционист.
Лаймската болест протича на няколко етапа и може да продължи с години. Когато инфекцията се диагностицира в ранната фаза на заболяването – до 1-2 месеца от ухапването, тя се лекува напълно с антибиотици, задължително изписани от лекар. Инфекцията се проявява с типично зачервяване на мястото на ухапването, увеличени лимфни възли в тази зона, както и с фебрилитет.
Ако не се лекува в ранната фаза, инфекцията може да предизвика също усложнения в сърдечно-съдовата система, да засегне ставите, очите, нервната система.
В последната си фаза обаче лаймската болест може да доведе до смъртен изход.
Марсилската треска е на второ място по разпространение у нас. Тя протича с висока температура, специфичен пъпчив обрив по цялото тяло, включително по дланите и ходилата. Типичен симптом е появата на черно петно на мястото на ухапването. Характерно за марсилската треска е разпространението и чрез „кучешки“ кърлежи. Затова от нея най-често боледуват хора, които са чистили домашните си любимци без да ползват предпазни ръкавици, изстисквали са кърлежите и т.н. Марсилската треска предизвиква възпаление на малките кръвоносни съдове и затова пациенти, които страдат от предшестваща увреда на тези съдове, може да развият животозастрашаващи усложнения. В повечето случаи заболяването завършва с оздравяване. Лечението, както и при лаймската болест, също е с антибиотик, но от съвсем друга група. За разлика от тези две инфекции, кримската хеморогична треска и кърлежовия енцефалит изобщо не се влияят от антибиотично лечение. Затова самолечението и „профилактичното“ приемане на антибиотици при всяко ухапване от кърлеж е погрешно и вредно, посочва д-р Цанева.
Ку-треската е описана за първи път през 1937 г. от австралийски изследователи при работници в кланници и млекопреработвателни предприятия. Инфекциятапротича с висока температура и грипоподобни прояви.
През Спешно приемно отделение на Болница „Тракия“ – Парк често преминават пациенти, ухапани от кърлеж. Установявани са пациенти с признаци на лаймска болест, които по правило се насочват към Инфекциозна клиника на УМБАЛ „Проф.Ст.Киркович“.
В неврологично отделение на Болница „Тракия“ са лекувани пациенти със симптоми на усложненията от лаймска болест.
Бързото премахване на кърлежа е важно, защото колкото по-кратко е престоял впит в кожата, толкова по-малка е вероятността да се пренесе зараза. Препоръчително е отстраняването му да стане от медицинско лице, което да извърши манипулацията стерилно и по правилен начин. Ако обаче нямате възможност да се обърнете към лекар, не правете нищо от това, което сте чували от слуховете за „лесно вадене на кърлежи“, съветва д-р Цанева. На първо място не мажете кърлежа – нито с мазен крем, масло или мас, нито с ракия, спирт или друго високоалкохолно вещество. Всяко подобно действие може да накара кърлежа да отдели повече секрети, които да се окажат заразни. Неправилно е и да въртите кърлежа в посока или обратна на часовниковата стрелка. Правилно е първо да дезинфекцирате мястото и пинсетата, с която ще вадите кърлежа, както и да сложите ръкавици. След това бавно и внимателно започвате да издърпвате кърлежа право навън, като внимавате да не се откъсне част от него. Изгорете го или го изхвърлете в тоалетната. Изхвърлете и ръкавиците без да докосвате кожата си, особено в областта на очите.
Д-р Цанева препоръчва още, когато се разхождате сред треви и храсти, да ползвате репеленти и да носите дрехи, покриващи крайниците. Така най-добре ще се опазите от нежелано ухапване от кърлеж.
8-годишният Дамян Тодоров Юлианов от школа „Арт Попово“ в гр. Попово, област Търговище, спечели наградата на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров за най-добра рисунка на тема „Дядо Коледа на мотор“.В надпреварата участваха 351 рисунки от цялата..
Епископската хиротония (ръкополагане) на архимандрит Богослов (Димитров) – клирик на Старозагорска епархия, беше извършено днес, в катедралния храм "Св. Николай" в Стара Загора. На свое заседание в началото на декември, по предложение на..
Шести ден продължи издирването на 13-годишния Николай от гурковското село Конаре. В акцията днес се включи и хеликоптер на Гранична полиция. Той е облитал всички околни местности в продължение на над 4 часа, но без положителен резултат, съобщи кметът..
160 участници показаха близо 200 ястия на кулинарния фестивал в Димитровград днес. Готвачът Иван Звездев приготви фасул с тиква и царевица и бяха раздадени 1000 порции на хората. Кулинарният празник „Коледна трапеза“ се пповежда за 12-ти път, а в..
Празничните дни в курортния град Павел баня ще бъдат изпълнени със стотици туристи и гости от цялата страна и чужбина. В последните години постепенно минералните води, лечебните процедури и СПА центровете привличат гости не само през летния сезон, а..
Издирването на изчезналото от с. Конаре дете продължава, независимо от атмосферните условия, но засега нямаме положителна информация, свързана с детето. Това каза пред журналисти служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков. Министърът..
В катедралния храм „Св. Николай“ в Стара Загора започна епископска хиротония /ръкополагане/ на архимандрит Богослов. На свое заседание 10 декември Светия Синод на БПЦ-БП под председателството на Негово Светейшество Българския патриарх Даниил разгледа..
Шести ден продължава издирването на Николай от село Конаре, в което днес се включи и хеликоптер. 13-годишното момче със Синдром на Даун е в неизвестност от 17 декември, когато за последно е видян близо до дома си в населеното място. От..
Поход за запазване на Природен парк „Сините камъни" ще се състоив сливенската планина, а след това ще проведе и протест пред сградата на общината в града. Протестът се организира в социалните мрежи е във връзка с предложеното от Областна управа и..
За снегопочистване трафикът през Прохода на Републиката временно е ограничен, като леките автомобили се пренасочват през „Шипка”, а тежкотоварните до 12 т изчакват на място, информират от Агенция „Пътна инфраструктура“. 191 снегопочистващи машини..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net