Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без реформа в прокуратурата и деполитизирането на ВСС борба с корупцията не може да има

Иван Брегов, юрист: Далече сме от "румънския модел" за борба с корупцията

Моника Маковей

Новият закон за противодействие на корупцията, който се очаква да бъде изготвен до края на годината, всъщност обединява три действащи закона в един корпус с повече нормативни разпоредби, е мнението на правния експерт Иван Брегов за законопроекта за противодействие на корупцията.

Според него възможността всеки един гражданин да подава сигнал до Антикорупционната комисия е едно от малкото достижения на този законопроект. 

Антикорупционната комисия обединява в себе си Комисията за установяване на конфликт на интереси  и Комисията за отнемане на противозаконно придобито имущество. Но това не е нищо ново, каза още Иван Брегов.

За „румънски модел“ на борба с корупцията не може да се го говори. Общественото внимание трябва да бъде върнато върху деполитизирането на Висшия съдебен съвет и реформата в прокуратурата, каза още Иван Брегов.

Пълното интервю на Нели Ангелова можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Янка Такева

Синдикатът на българските учители отстоява позицията в българското образование да се учи по две програми

Синдикатът на българските учители  отстоява позицията в българското образование да се учи  по две програми. Едната от тях да бъде насочена към покриване на нуждите, според определения етап – начален, прогимназиален или гимназиален, на така..

публикувано на 18.11.25 в 16:00

Въвеждането на нов софтуер е безмислено за аптеките

Въвеждането на нов софтуер за управление на продажбите заложено в бюджетната рамка на правителството притеснява и аптечния бранш. В аптеките това ще е вече четвърта контрола, а е притеснително и краткото време, за което трябва да се въведе,..

публикувано на 17.11.25 в 16:11
Богдан Милчев

Трябва да се носи ясна отговорност за пътната безопасност

За да се подобри пътната безопасност и да се повлияе на войната по пътищата трябва да със закон да бъде дефинирано кой носи отговорност за мерките. Това заяви в интервю за Радио Стара Загора инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност...

публикувано на 17.11.25 в 13:50

Стилиян Цветков: Работим усилено по облагородяване района на хижа "Изгрев"

Стилиян Цветков е секретар на ТД "Студенец", град Чепеларе. Западнородопският град поддържа три хижи в рида Чернатица в близост до град Чепеларе и село Забърдо. Една от тях е хижа "Изгрев", която бе избрана сред хижите в страната за 2025 година, като..

публикувано на 17.11.25 в 09:35

Владимир Русев: Стараем се да бъдем добри домакини и предлагаме вкусни храни

Приключи гласуването в отделните категории за хижите през 2025 година в страната ни. Хижа "Малка Бузлуджа" спечели в една категория, а остана втора в друга такава. Това бе и повод да разговаряме с един от хижарите на старопланинската хижа -..

публикувано на 13.11.25 в 13:55
Анелия Димитрова

Анелия Димитрова: Танцът е дихание

Анелия Димитрова, примабалерина на Държавна опера-СтараЗагора е носителката на тазгодишната награда на професионалната танцова общност “ИМПУЛС” - категория „Изпълнител на класически танц“.  В ефира на Радио Стара Загора тя благодари на Силвия Томова..

публикувано на 10.11.25 в 09:58

За шахмата няма ограничения

Шахматистката Адриана Николова е родена в Стара Загора. Интересът й към шахмата започва в семейството, първият учител е нейният баща. Започва занимания в местния клуб с треньор Георги Латинов. След 33 години в шахмата е печелила много състезания и титли...

публикувано на 08.11.25 в 08:00
УМБАЛ

Заплатите на медицинските специалисти в болницата са гарантирани с новия бюджет за следващата година

Парите, които държавата е предвидила за заплати в здравеопазването за следващата година ще наложат реорганизация в отделенията, в които клиничните пътеки са по-ниско платени и съответно натоварването на медицинските специалисти е по-ниско. Някои от тях..

публикувано на 07.11.25 в 10:21

Потребителската кошница скочи с два лева спрямо миналата седмица

100лв. е вече стойността на потребителската кошница и това е нормален процес за сезона, когато при наблюдаваните продукти, определен летен се заменя с есенно-зимен. Това уточни за Радио Стара Загора председателят на ДКСБТ Владимир Иванов, като поясни,..

публикувано на 07.11.25 в 08:50

Проф. Румен Драганов: Туризмът е най-подготвеният сектор за въвеждането на еврото

Българският туризъм е най-подготвеният отрасъл за преминаването към еврото – категоричен е проф. Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. В интервю за Радио Стара Загора той подчерта, че въвеждането на единната европейска..

публикувано на 06.11.25 в 08:15