Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Част от маслото на пазара не отговаря на стандарта, според "Активни потребители"

Констатирани са груби нарушения в качеството на маслото в няколко от тестваните повече от 10-сет  марки на българския пазар. Продължава практиката за влагане на немлечни растителни мазнини, освен това в маслото е отрито огромно водно съдържание и противогъбичен препарат натамицин, забранен за влагане в масло на територията на ЕС. Това съобщи за Радио Стара Загора Богомил Николов, председател на Асоциация „Активни потребители“.

Маслото е стандартизиран продукт и това е недопустимо, коментира той. По световния стандарт кравето масло се състои от 82% мазнина и до 16% вода. Очаква се днес БАБХ да се произнесе по случая.  "Активни потребители" не са предоставили резултатите на агенцията, тъй като по думите на Богомил Николов няколко пъти след сигнали от Агенцията по храните са бездействали. Сезирана е Икономическа полиция и Комисията за защита на конкуренцията, защото само тя предприема действия и налага глоби, коментира още той.

Богомил Николов призова родителите да изискат проби от училища и детски градини. От няколко месеца" Активни потребители" отправят призиви към Агенцията по храните да направят проби, тъй като има съмнения за подобни практики в учебните заведения.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По-слаб бойкот и в Сливен

Бойкотът за пазарене във веригите днес в Сливен днес имаше по-малък отклик от първия път миналата седмица, показа репортерска проверка в пиковия обеден час. Една част от пазаруващите коментираха, че подкрепят бойкота, но за днес не са разбрали, че е..

публикувано на 20.02.25 в 17:24

Ремонтират три военни паметника в Сливенско през тази година

Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши Областна комисия „Военни паметници". Подлежащите на ремонтно-възстановителни дейности войнишки паметници са в общините Сливен и Нова Загора...

публикувано на 20.02.25 в 17:15

Допълнителни автобуси до Гробищен парк в събота

За нормалното транспортно обслужване на гражданите за възпоменанието Задушница на 22 февруари 2025 г., събота, общинската фирма „Тролейбусни и автобусни превози" ЕООД ще осигури допълнителни автобуси до Гробищен парк, съобщават от пресцентъра на..

публикувано на 20.02.25 в 17:03

15 старозагорски училища ще се състезават в традиционната викторина „1000 причини да се гордеем, че сме българи“

Възпитаници от 15 старозагорски училища ще се включат в традиционната междуучилищна викторина „1000 причини да се гордеем, че сме българи“, която ще се проведе в навечерието на националния празник 3 март –  27 февруари 2025 г. от 14.00 часа в Културен..

публикувано на 20.02.25 в 16:58
Дамян Георгиев и д-р Антония Тодорова

Деница Манолова е новият председател на Областната организация на БЧК

Отчетно-изборно събрание на старозагорската областна организация на БЧК се проведе днес. На него в присъствието на 23-ма от общо 31 делегати бе отчетена дейността на областната структура през мандата 2021-2024 г.  За председател на събранието бе..

публикувано на 20.02.25 в 16:49

Клуб "Горди наследници" организира видео конкурс за Васил Левски

По повод 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски, клуб „Горди наследници“ към Профилирана природоматематическа гимназия „Гео Милев“ обявява второто издание на конкурс за художествено интерпретиране на тема „Васил Левски..

публикувано на 20.02.25 в 16:30

Нетрадиционна покана за бал получи учителка от СУ "Максим Горки"

Нетрадиционна покана за бал получи учителката по български език и литература от средно училище „Максим Горки“ госпожа Йорданка Раденкова.  Дванайсетокласниците са избрали да изненадат своята учителка със специална видеостена в центъра на Стара..

публикувано на 20.02.25 в 16:23
Община Хасково

Измамници се представят за служители на Община Хасково

За нов вид измама предупредиха от Община Хасково. Измамници се представят за служители на фирмата, която прави обходи по домовете за смяна на печките на твърдо гориво с климатици. Вече е постъпил сигнал от възрастна жена за опит за такава..

публикувано на 20.02.25 в 15:48

По-често полиция ще посещава селата в община Стара Загора

Областната дирекция на МВР ще създаде организация да се подобри дейността по присъствие на районните инспектори в малките населени места на община Стара Загора. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора секретарят на Общината Николай Диков. Той..

публикувано на 20.02.25 в 15:11

История и настояще в "60 минути политика" по Радио Стара Загора

Историческите аналогии са в основна тема в поредното издание на предаването "60 минути повече политика" по Радио Стара Загора. През последните дни Мюнхенската конференция за сигурността предизвика спомените от 1938 г., когато именно в Мюнхен..

публикувано на 20.02.25 в 13:52