На 22 ноември отбелязваме 127 години от рождението на арх. Христо Димов, чийто дом в Стара Загора Сдружение за съвременно изкуство и култура „Различният поглед” шест поредни години преобразява и стопанисва, превръщайки го от изоставен архитектурен паметник в неформално пространство за изкуство, креативна среда и обмен на идеи.
Събитието ще бъде отбелязано с пътуващата изложба „ Български архитектурен модернизъм”, която се открива от 17.00 часа на 22.10. в „Къщата на архитекта“ на улица „Сава Силов“ 37.
От 14:00 ч. пред Художествената галерия (бившите хали) започва обиколка на най-интересните образци на модерната междувоенна архитектура в града, съпътствана от дискусия за стилистичните характеристики на сградите и опазването на това ценно наследство.
„Отбелязвайки рождението на едно от големите имена в старозагорската архитектура от първата половина на ХХ век, провокираме старозагорската общественост да опознава, цени и съхранява малкото оцелели в града архитектурни паметници на културата“ -заявяват от "Различния поглед".
Изложбата ще бъде представена от авторите й - събирачи на история, позитивни млади хора, пазители на отминалите времена. 30-те табла представящи различни жилищни обществени и индустриални сгради от Модернизма, образци от 20-те, 30-те, 40-те години на миналия век, са резултат от няколкогодишни изследвания в цялата страна на екипа на едноименната фейсбук страница „Български архитектурен модернизъм” , както и на безценото сътрудничество на архитектите д-р арх. Любинка Стоилова, арх. Любомир Пейчев, арх. Георги Събев, изкуствоведа доц д-р Ружа Маринска, историци и други любители на архитектурата.
Съпътстващо изложбата ще бъдат изложени писма и архиви открити в Къщата на арх.Димов, мултимедийна биографична презентация за арх. Христо Димов, изготвена от Държавен архив. Презентацията е резултат от дарение на архивни документи, предоставено от собственичката на къщата на Държавен архив.
Изложбата ще бъде позиционирана в Къщата на Архитекта до 10 декември 2017г.
Архитект Христо Димов е роден на 22.11.1890 г. в с. Яйканлий дн. Дъбово, Старозагорско. След завършването на гимназия заминава за Прага, където следва архитектура. Прекъсва на два пъти обучението си, за да участва във войните за национално обединение – 1912-1913 и 1915-1918 г. През време на Първата световна война служи във ІІ-ра армия, 2-ри гаубичен полк, 5-та батарея и ІІІ-та артилерийска бригада на 3-та дивизия, 5-та гаубична батарея на фронта в Македония като санитарен канонир. Носител е на войнишкия "Кръст за храброст".
През 1921 г. завършва с отличие Чешката държавна политехника в Прага. След завръщането си в България се установява в Стара Загора и е назначен за началник на архитектурна служба към Областното инженерство в Стара Загора.
Проектантската дейност на арх. Димов е богата и продължава почти до края на неговия живот. Проектира много частни и обществени сгради. Проектант е на Минералните бани в Ягода, Овощник и Кортен. Хигиенните бани в Кърджали и Джебел. По негови проекти са построени Втора прогимназия «Петко Рачев Славейков»- днес Средно общообразователно училище „Максим Горки”, Първа прогимназия „Николаки Стоилов”- днес СОУ „Васил Левски”- Стара Загора. След построяването на тези две големи училища през 30- те години на миналия век проблема с училищната база в Стара Загора е почти напълно разрешен до края на 60 – те години на ХХ век. Проектира училищните сгради в селата Калитиново, Крива круша, Зимница, Преславен, Караново, Ветрен, Средногорово, Градина, Горно Паничерево, Долно Сахране, Елхово, Едрево, Могила, Ястребово, Шаново, Ягода, Николаево. По негов проект са построени Бактериологичният институт и затворът в Стара Загора. Проектант е на църквите в Ягода, Медникарово, Казанка, Богомилово и Събрано – Старозагорско. Читалищните сгради в Енина, Дъбово, Шаново, Хаджидимитрово. Хотелите на Старозагорките минерални бани, Ягода, Чирпан и гара Гълъбово, Ловният дом на Кортенските бани, музикална фабрика „Кремона“ в Казанлък, общинските сгради в Шипка, Николаево, Гълъбово, Богомилово и Загорци. Благодарение на неговите изключителни архитектурни умения построените обществени сгради променят облика на много селища в региона. За дългогодишната си проектантска дейност архитект Христо Димов е награден с орден „Кирил и Методий“ I степен, орден “За гражданска заслуга” I степен и орден „Народна република България" II степен. Баща е на известния старозагорски лекар д-р Любка Димова. Умира на 14 март 1983 г. в Стара Загора.
Десетки старозагорци се включиха в шествие против насилието над жени. Инициативата се проведе навръх 25 – ноември - Международен ден за елиминиране на насилието над жени. Инициативата се проведе под надслов "Нито една жена или момиче не трябва да..
Апелативен съд – Пловдив потвърди определението на Окръжен съд – Стара Загора, с което делото срещу двамата полицаи от Казанлък, обвинени за смъртта на задържан мъж, е върнато на прокурора за отстраняване на съществени нарушения на процесуалните..
В Стара Загора се провежда първото издание на форума "Парад на професиите" , който се организира от ОМНИ Human Development, с подкрепата на Министерството на труда и социалната политика и Министерството на образованието и науката. Партньор на..
С тържествен юбилеен рецитал днес в Културен център „Стара Загора“ СУ „Иван Вазов“ отбеляза 130 години от именуването на училището с името на патриарха на българската литература. Официалната програма започна с химна на училището и тържествено изнасяне на..
Стара Загора е напълно готова за зимния сезон . Това констатира проверка в базата на фирма „Грийн Партнърс“, натоварена с поддръжката на пътната мрежа на територията на града. На място днес готовността на машините провериха зам.-кмета на Общината..
По повод своята пета годишнина отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“ към Община Стара Загора събира ключови партньори от бизнеса, местната власт и неправителствения сектор на форума „United for the Future – 5 години инвестиции и..
Старозагорската полиция задържа за 24 часа двама мъже за притежание на близо 150 грама метамфетамин в Стара Загора. Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. В неделя в таксиметров автомобил е задържан 34-годишен мъж. На задната седалка..
Започна изграждането на нов водопровод на ул. „Бял камък“ в Хасково. „С началото на работата по този обект се поставя и символичната първа копка на смяната на общо 14 водопровода в града “, съобщи кметът на Община Хасково Станислав Дечев. Той и..
Професионалната гимназия по електроника „Джон Атанасов“, гр. Стара Загора е една от 30-те гимназии в страната, избрани да участват в Националната инициатива „Модели на ученическо самоуправление в професионалните гимназии“. В нея са включени по една..
Кметът на община Стара Загора Живко Тодоров опроверга твърдения от последния доклад на Института за пазарна икономика, който сочи липса на инвестиции в областта. Според Тодоров данните, които предоставят икономистите са вероятно стари и противоречат..

Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net
