Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След оповестената класация на МОН и „Отворено общество“:

Проф. Иван Въшин:Не мога да бъда доволен от рейтинговата система на университетите за 2017г. и крайните оценки, касаещи Тракийския университет

„Резултатите от тазгодишната Класация на Рейтинговата система на университетите, изготвена от МОН и институт „Отворено общество“, са незадоволителни за Тракийския университет“. Това заяви за Радио Стара Загора ректорът на висшето учебно заведение в града проф. Иван Въшин. Той уточни, че става въпрос за две професионални направления в университета, които традиционно са получавали най- висока оценка- ветеринарна медицина и животновъдство. Припомняме, че според представените преди дни резултати за първи път Ветеринарномедицинският факултет на Тракийския университет, единственият у нас с Европейска акредитация, беше класиран на второ място след факултета по Ветеринарна медицина в Лесотехнически университет – София. Втора позиция е отредена и за специалност „Животновъдство“ в Аграрния факултет на старозагорската Алма матер. Първенец в тази класация е катедра "Общо животновъдство" към Аграрния университет в Пловдив. На редовно заседание на академичния съвет, провело се вчера и на разширен ректорски съвет в старозагорския ВУЗ са били обсъдени резултатите от класацията. „Ръководството на университета не може да приеме оценките, поставени в двете професионални направления“, категоричен беше проф. Иван Въшин. Ректорът изрази съмнение към обективността на използваните от експертите индикатори за изготвянето на класацията.


От Тракийския университет обясниха, че провинциалните ВУЗ-ве са поставени в неравностойно положение чрез използване на индикатори като заетост и средна работна заплата, върху които учебните заведения не могат да влияят. 

Нашите студенти се реализират в практиката, реализират се в бизнеса. На създателите на този вид класации трябва да стане ясно, че аграрната политика не обхваща единствено клиниките за дребни животни“, заяви проф. Иван Въшин. Въпреки негативите крайната обща оценка за Тракийския университет  в тазгодишната Рейтинговата система бележи ръст и възлиза на 41.08 пункта, при стойности от 33.66 и 33.75 съответно за 2016 и 2015г. По заети места и получени точки от различните професионални направления спрямо другите висши училища Тракийският университет запазва позициите си, увери ректорът проф. Иван Въшин. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нивото на Тунджа под контрол, няма опасност от наводнения в Сливенско

Кметовете на населените места около река Тунджа в Сливенска област водят периодични наблюдения за повишаване на нивото на водите, каза за БНР главен инспектор Росен Георгиев, в.и.д. началник на пожарната в Сливен. Заради сушавата година нивата на реката..

публикувано на 09.10.25 в 16:12

Година и половина затвор за дрогиран шофьор в Казанлък

Районен съд – Казанлък постанови присъда и наложи наказание лишаване от свобода за срок от една година и шест месеца, при строг режим, на 31-годишния Н. А. Той е осъден да заплати и глоба в размер на 1000 лева, както и е лишен от право да управлява..

публикувано на 09.10.25 в 15:21

Ден на българския производител ще се проведе край сливенското село Мечкарево

Сливен се подготвя да посрещне едно от най-значимите събития в аграрния календар – "Ден на българския производител 2025“. Форумът ще се проведе на 17 и 18 октомври в изложбения център на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в..

публикувано на 09.10.25 в 12:33

Между 5 - 10% от касовите апарати у нас все още не са настроени за еврото

Не всички фискални устройства на територията на страната са актуализиран софтуер за издаване на касови бележки с двойно обозначение в лева и евро. Това обяви за Радио Стара Загора председателят на Българската асоциация на дистрибуторите на фискални..

публикувано на 09.10.25 в 11:23

Задържаха хасковския бизнесмен Стойчо Захариев за връзка с нелегална фабрика за цигари

Полиция е задържала хасковския бизнесмен Стойчо Захариев .  През лятото той беше посочен от МВР като съпричастен с дейността на разбитата нелегална фабрика за цигари край свиленградското село Момково. Захариев е сочен за основния организатор на..

публикувано на 09.10.25 в 11:17

Временна организация на движението по два участъка на „Тракия“ в Ямболско

Днес до 18 ч. движението в платното за Бургас в два участъка с дължина 300 и 110 метра - съответно при 307-и и 308-и км, на магистрала „Тракия“ ще се осъществява само в изпреварващата лента поради ремонти на настилката, съобщават от Агенция „Пътна..

публикувано на 09.10.25 в 09:45

Смартфоните увеличават случаите на късогледство при децата

Заради масовото използване и продължително гледане на мобилни устройства и дисплеи се забелязва увеличение на случаите на късогледство при децата. Това съобщи в интервю за Радио Стара Загора офталмологът д-р Станимир Трошев по повод Световния ден на..

публикувано на 09.10.25 в 09:40
Предавател на Радио Стара Загора, FM-97.20MHz, Сливен

Планова техническа профилактика на УКВ предавател на Радио Стара Загора

Днес 9.10.2025 год. четвъртък, ултракъсовълновият предавател на Радио Стара Загора за района на град Сливен с честота 97.2 МHz  е възможно да има прекъсване на излъчването за времето от 09.00 до 17.00 часа, поради редовна годишна техническа..

публикувано на 09.10.25 в 06:05

Затварят за ремонт участък от магистрала „Тракия“ край Стара Загора

От днес започва ремонт в платното за Бургас на общо 10 км от автомагистрала „Тракия“ в област Стара Загора, информират от Агенция „Пътна инфраструктура“. Строително-монтажните работи ще са в участъка между 208-и и 218-и км. Трафикът ще преминава..

публикувано на 09.10.25 в 05:20

Дъждът отслабва и спира в по-голямата част от страната

Днес над източната половина от страната облачността ще остане значителна. В сутрешните часове на много места все още ще има валежи от дъжд, които през деня ще отслабват и спират.  В западната половина вероятността за валежи е малка, а облачността ще..

публикувано на 09.10.25 в 04:57