Над 50% от брутното производство на електроенергия в Европейския съюз до 2030 година трябва да бъде от ВЕИ, заяви евродепутатът Владимир Уручев на срещата на председателите на парламентарните енергийни комисии на страните от Евросъюза. Това означава удвояване на капацитета на сегашните мощности, подчерта Уручев:
"Анализите също така показват, че за да се постигнат целите за 2030 година, ще трябва почти да бъде удвоен капацитетът на инсталираните възобновяеми енергийни мощности. Сегашното ниво на ВЕИ мощностите е 400 гигавата, за сравнение, това е равносилно на мощността на 400 ядрени реактори от най-разпространения хилядамегаватов тип".
Евродепутатът цитира оценки, според които, за да постигне целите си за удвояване на екологично чистата енергия, Европейският съюз трябва да инвестира 180 млрд. евро.
Енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници ще обсъдят в София председателите на комисиите по енергетика на парламентите в ЕС. Конференцията е част от Българското европредседателство, но интерес към нея са проявили и представители от..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net