Над 350 души от старозагорското село Калояновец поискаха от землището им да бъде отстранен подвижен екарисаж, съобщи кметът Добри Добрев. Към момента недоволството си от работата на съоръжението са заявили 308 местни жители и 48 работници от фирма, която се намира до инсталацията. Подписката е внесена в Община Стара Загора, предстои с проблема да бъде запознат и областният управител Гергана Микова.
По думите на кмета Добри Добрев в селото се говори, че в инсинератора се изгарят седмично 20 тона трупове на животни от шест области на Централна южна България. В резултат на работата му се разнася остра зловонна миризма.
Подписката започна, след като в селото бе направена проверка от представители на Областната дирекция по безопасност на храните, община Стара Загора и РИОСВ, откъдето излязоха със заключение, че миризма няма, а в работата на инсталацията няма проблем.
„Хората обаче са възмутени, създава се напрежение“, категоричен е кметът. Заради мухите, страх от болести и миризмата местен стопанин продал стадото си от 120 овце.
Подписката с настроенията на хората в Калояновец кметът е оставил за сведение в кабинета на секретаря на Община Стара Загора Делян Иванов. „Бях в отпуск, но съм запознат с проблема на хората“, каза за радио Стара Загора секретарят и увери, че в най-скоро време Общината ще вземе отношение по случая.
Кметът на Калояновец очаква среща и с кмета на Общината Живко Тодоров. До края на седмицата се надява да бъде обмислен вариант за преместване на съоръжението извън рамките на селото.
Инсинераторът работи в селото от началото на годината. Настанен е в частен имот с всички разрешителни от съответните органи и работи в съответствие с нормативната база на Българската агенция по безопасност на храните, заяви преди време пред Радио Стара Загора управителят на фирмата собственик на подвижния екарисаж Димитър Димитров.
Още по темата очаквайте в предаването "Репортер" утре сутрин.
Недоволството в Калояновец предизвика интереса на представителя на сдружение "ДАР" Ваня Вангелова, която направи собствено проучване за съответствие между работата на съоръжението и нормативната уредба в страната. По думите й има редица нарушения, сред които и изискването за отстояние на подобно съоръжение от населено място.
Подробностите от проучването й чуйте в прикачения звуков файл.
Около 20 жители на старозагорското село Змейово излязоха на протест тази сутрин на т. нар. "кариерски път" в населеното място. По него се придвижват тежкотоварни автомобили. Хората се оплакват от разбитите пътища и голямото замърсяване на въздуха,..
Инициативата „Красиви квартали" в Стара Загора продължава и тази събота с почистване на района на АПК. Акцията се организира от община Стара Загора, откъдето призовават доброволци да се включат активно в облагородяването на квартала. Досега подобни..
С богата празнична програма днес ще бъдат отбелязани 100 години на Института по памука в Чирпан. В момента той се нарича Институт по полските култури и в него има 15 научни работници. Очакванията са инициативата за нов завод за барут у нас да..
На 27 септември (събота) в 11.00 ч. Стара Загора ще бъде следващата спирка на Eco Kids Tour 2025. Това е мащабна образователна инициатива, която вече 11 години вдъхновява децата и техните родители да живеят по-устойчиво. Локацията е парк „Станционна..
Кметът на Община Хасково Станислав Дечев изпрати писмо до местните институции с искане за спешни мерки срещу агресията сред учениците. Призивът идва след пореден случай на скандален клип, разпространяван в социалните мрежи, за насилие между..
И тази събота, 27 септември 2025 г., продължава инициативата „Красиви квартали". Този път избраният район е АПК. Община Стара Загора призовава всички жители и доброволци да се включат активно в почистването и облагородяването на квартала. Община Стара..
Старозагорското село Яворово посреща Националния фолклорен фестивал „С гозбите на баба“ на 27 септември. Организаторите – местното кметство и НЧ „Пробуда - 1925“, с подкрепата на Община Стара Загора, предлагат богата програма за осмото издание на..
Богат гроб, вероятно на жена от 3 или 4 век от Новата ера са открили при разкопките на Некропола в парк „Зеления клин“ археолозите от Регионален исторически музей – Стара Загора, съобщи директорът на музея Петър Калчев. По думите му находките, между..
Пожар затвори международния път Русе - Свиленград в участък от град Гълъбово. Запалили са се сухи треви и храсти в района до Професионалната гимназия по енергетика и електротехника. Пожарът е овладян, но заради задимяване остава ограничението за..
С празнична програма днес в двора на Пето основно училище „Митьо Станев“ бе официално открита новата спортна площадка за фитнес на открито. Изграждането на съоръжението е резултат от сътрудничеството между Община Стара Загора и Ротари клуб Стара Загора –..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net