Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В централата на ЧЕЗ в Прага вече правят подробен анализ на решението

КЗК забрани сделката на "Инерком България" ЕАД с ЧЕЗ - България

"Инерком" са изненадани от решението на КЗК

| обновено на 19.07.18 в 15:42
Снимка: БГНЕС


Комисията за защита на конкуренцията забрани придобиването на контрол от страна на "Инерком България“ ЕАД върху дружествата на ЧЕЗ в България. В процеса на проучване комисията е установила, че е налице хоризонтално припокриване между дейностите на участниците в концентрацията на пазара на производство и доставка на едро на електрическа енергия от фотоволтаични централи.

Също така сделката поражда и вертикални ефекти на пазарите, разположени надолу по веригата, а именно - пазарите на разпределение на електрическа енергия, на снабдяване/доставка на електрическа енергия, на търговията с електрическа енергия и на свързаните с търговията услуги по координиране на балансиращи групи.

На пазара на разпределение и снабдяване/доставка на ел. енергия придобиваната група е с естествено монополно положение за територията, определена в издадените ѝ лицензии за осъществяване на тези дейности.

Паралелно "ЧЕЗ Електро България" АД и "ЧЕЗ Трейд България" ЕАД формират съществен пазарен дял на база търгувани количества ел. енергия на свободния пазар.

Въз основа на цялостния анализ може да се заключи, че предвид вертикално интегрираната придобивана група ЧЕЗ, която разполага със стабилен финансов ресурс и опит в електроенергийния сектор, се създават предпоставки нотифицираната сделка да доведе до установяване или засилване на господстващото положение на обединената група. С оглед широкия обхват от дейности на придобиваните дружества и тяхното значение за електроенергийната система на България, е налице основание да се приеме, че настоящата концентрация е от стратегическо значение за страната, като потенциалните ефекти от нея биха имали пряко отражение върху националната сигурност.

Комисията счита, че наличието на съществени вертикални ефекти ще доведе до значително предимство на участниците в концентрацията пред техните конкуренти, което от своя страна би възпрепятствало ефективната конкуренция на анализираните пазари.

В централата на ЧЕЗ в Прага вече правят подробен анализ на решението на КЗК, съобщи говорителят на чешката компания Ладислав Крис и поясни, че след това ще решат какви стъпки да предприемат.

"Инерком" ще анализира мотивите за решението на КЗК и в следващите дни ще обяви становището си дали ще го обжалва. В съобщение до медиите те изразиха изненада от решението на комисията.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова и председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов не коментираха решението. Причината – решението е било взето от независим орган. С този аргумент лаконичен коментар даде и председателят на енергийната комисия Делян Добрев.

"Държавата ще изчака развитието на процеса по продажбата на дружествата на ЧЕЗ в България и тогава ще каже окончателно дали би могла да участва под някаква форма в нея. Това посочи енергийният министър. Последната позиция бе, че държавата се отказва от участие в сделката за българските активи на ЧЕЗ.

"Държавата, още през 2003-та година, на базата на специално разработена стратегия, е напуснала своето участие в трите електроразпределителни предприятия чрез приватизация. Държавата е решила, че трябва да излезе от този тип дейност и го е направила. От тук нататък как ще се развият нещата, има съответната процедура, която е разписана в закона, който регламентира дейността на комисията и стъпките ще видим какви ще бъдат. Следваме закона, това е единственото и най-важното. Държавата заяви отдавна какво възнамерява да прави по тази тема".

ГЕРБ отказаха да коментират решението на КЗК по случая. За сметка на това коалиционният партньор приветства решението за сделката на ЧЕЗ.

"От първия ден, в който започна скандалът, казвахме, че залагаме на българските институции и ги призоваваме да си свършат работата. КЗК доказа, че има държавни органи, които обективно и независимо обследват обстоятелствата по една сделка. И не се притесняват да вземат решение дори когато то не е толкова изгодно за някой чужд инвеститор", коментира Искрен Веселинов от "Обединени патриоти".

БСП също приветстваха решението на КЗК. "Откакто избухна скандалът с ЧЕЗ, парламентарната група на БСП последователно и аргументирано изразяваме съмнение, че тази сделка не отговаря на българските закони. Днес имаме първото потвърждение за това. Поздравяваме КЗК за навременното решение", каза Крум Зарков, заместник-председател на "БСП за България"

Решението на Комисията за защита на конкуренцията може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд. 

Репортаж по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!