Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев: Комисията за финансов надзор има вина по казуса „Олимпик“

Турската икономика се нуждае от чуждестранна помощ

Валутната криза в Турция е следствие  от 15 – годишните политически действия на президента Ердоган на световната сцена. За това време от демократична страна с прозападна ориентация и сериозни бизнес партньори, Турция  се превърна в ислямистка диктатура с агресивна външна политика. Това коментира за предаването „Час пик“ Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на икономиката и на външните работи. Той илюстрира влошените през годините отношения с важни стратегически партньори като Сирия, Ирак, Израел, страните от Персийския залив, ЕС. А последният гвоздей в ковчега на турската икономика беше забит от САЩ.

Обезценяването на турската лира е над 70% за последните десет години. Проблемите на южната ни съседка се коренят в авторитарната власт на Ердоган, който се опитва да разбира от всичко -  и от политика, и от икономика, и от финанси, и от търговия. Неадекватните действия и пряката намеса в делата на Централната банка от негова страна са в основата на валутната криза. Страната се нуждае от около 200 млрд. долара свежи инвестиции, за да се изправи на крака, прогнозира Керемедчиев.

Край Босфора цари упадък. Безизходицата принуди едрия бизнес да преосмисли своите политики и да търси варианти за оцеляване.

У нас: Неадекватните действия на институциите стоят зад срива на Търговския регистър и казуса „Олимпик“

Хиляди българи в разгара на летните отпуски бяха поставени в патова ситуация, след като стана известно че кипърската застрахователната компания "Олимпик" прекратява дейността си у нас. Над 200 000 клиенти на дружеството ocтaвaт бeз зaдължитeлнaтa зacтpaxoвĸa "Гpaждaнcĸa oтгoвopнocт" от утре. Комисията за финансов надзор трябва да понесе отговорност. Имало е сигнали за влошаване на финансови показатели на застрахователя, но не са последвали действия.

На този фон блокира Търговският регистър. Нехайни ходове на чиновници нажежиха политическата обстановка. От това пострада международният имидж на страната. Западните инвеститори следят с повишено внимание последните събития у нас.  Ненадежност на българската администрация прозира и в двата случая.

Според Милен Керемедчиев не може да се прави аналогия между източването на КТБ и „Олимпик“.

Бившият дипломат е категоричен, че Еврозоната и Шенгенското пространство могат да са от полза за страната. Колкото по-бързо България постигне членство, толкова по-добри ще са перспективите пред нас.

С Милен Керемедчиев разговаря Таня Балабанова. Чуйте подробности в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Боряна Пейчева- ръководител на BASE Стара Загора

Започна записването за BASE Стара Загора

Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..

публикувано на 24.09.24 в 14:37

Българите предпочитат демократичния свят, сочи проучване на "Галъп"

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%) , Франция (39%),..

публикувано на 20.09.24 в 14:06

Любомир Любенов: Учителството е защитена професия

В предаването „Репортер“ гостува Любомир Любенов - известен учител по математика, бивш директор на РУО към Министерството на образованието в Стара Загора, създател на турнира „Математика без граници“. „Дължим на децата внимание и взаимовръзка...

публикувано на 18.09.24 в 13:28

На старта на учебната година: Съветите на златния учител на България Теодосий Теодосиев

Според преподавателя по физика и един от най-обичаните български учители Теодосий Теодосиев първият учебен ден е една от датите, които българите обичат и отбелязват, а и време, в което всеки може да си спомни своите ученически години.  Неговите учениците..

публикувано на 16.09.24 в 14:57

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата и на шесто при възрастните. Това съобщи проф. Теодора Ханджиева – Дърленска, председател на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания..

публикувано на 09.09.24 в 14:35

Борислав Григоров : "Лазаровите таксони"

"Терминът „Лазаров ефект” е въведен през 1983 година и според него един таксон, който е приеман известно време за изчезнал, изведнъж отново „възкръсва“. Реално изчезналите видове са липсвали само в представите на учените, но всъщност те никога не са..

публикувано на 05.09.24 в 13:31

Общопрактикуващите лекари все още нямат достъп до електронните здравни досиета на своите пациенти

„Мобилното приложение еЗдраве, което заработи без електронен подпис от началото на месеца е от голяма полза за всеки здравноосигурен български гражданин. Чрез него всеки би могъл да има достъп до своето здравно досие и да прави контрол  на..

публикувано на 03.09.24 в 15:25

Д-р Иван Добринов: Напитка за смъркане звучи безсмислено, ритуалът имитира употреба на други вещества

Сериозни рискове за здравето крие смъркането на субстанции през носа. Обявяване на енергийната напитка за смъркане звучи несъвместимо. Напитката се приема през устата. Самият ритуал с приема имитира употреба на други опасни сериозни наркотици, а..

публикувано на 30.08.24 в 11:04
Минчо Николов

Инфлуенсърите лесно повлияват на подрастващите

Лесно инфлуенсърите и хората с обществено положение повлияват на подрастващите. Лошо е обаче, когато го правят с негативен ефект. В случая с енергийната напитка на прах проблемите са два – че точно този човек я рекламира и че тя е легална. Това..

публикувано на 29.08.24 в 16:13

Калоян Цветков: При голяма конкуренция се представихме силно в Дъблин

В периода 19 - 24 август столицата на Ирландия, град Дъблин бе домакин на Международна олимпиада по география. Българският отбор, съставен от 4 участника се представи силно и завоюва един сребърен и два бронзови медала. Ръководител на отбора бе главен..

публикувано на 29.08.24 в 12:42