Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев: Комисията за финансов надзор има вина по казуса „Олимпик“

Турската икономика се нуждае от чуждестранна помощ

Валутната криза в Турция е следствие  от 15 – годишните политически действия на президента Ердоган на световната сцена. За това време от демократична страна с прозападна ориентация и сериозни бизнес партньори, Турция  се превърна в ислямистка диктатура с агресивна външна политика. Това коментира за предаването „Час пик“ Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на икономиката и на външните работи. Той илюстрира влошените през годините отношения с важни стратегически партньори като Сирия, Ирак, Израел, страните от Персийския залив, ЕС. А последният гвоздей в ковчега на турската икономика беше забит от САЩ.

Обезценяването на турската лира е над 70% за последните десет години. Проблемите на южната ни съседка се коренят в авторитарната власт на Ердоган, който се опитва да разбира от всичко -  и от политика, и от икономика, и от финанси, и от търговия. Неадекватните действия и пряката намеса в делата на Централната банка от негова страна са в основата на валутната криза. Страната се нуждае от около 200 млрд. долара свежи инвестиции, за да се изправи на крака, прогнозира Керемедчиев.

Край Босфора цари упадък. Безизходицата принуди едрия бизнес да преосмисли своите политики и да търси варианти за оцеляване.

У нас: Неадекватните действия на институциите стоят зад срива на Търговския регистър и казуса „Олимпик“

Хиляди българи в разгара на летните отпуски бяха поставени в патова ситуация, след като стана известно че кипърската застрахователната компания "Олимпик" прекратява дейността си у нас. Над 200 000 клиенти на дружеството ocтaвaт бeз зaдължитeлнaтa зacтpaxoвĸa "Гpaждaнcĸa oтгoвopнocт" от утре. Комисията за финансов надзор трябва да понесе отговорност. Имало е сигнали за влошаване на финансови показатели на застрахователя, но не са последвали действия.

На този фон блокира Търговският регистър. Нехайни ходове на чиновници нажежиха политическата обстановка. От това пострада международният имидж на страната. Западните инвеститори следят с повишено внимание последните събития у нас.  Ненадежност на българската администрация прозира и в двата случая.

Според Милен Керемедчиев не може да се прави аналогия между източването на КТБ и „Олимпик“.

Бившият дипломат е категоричен, че Еврозоната и Шенгенското пространство могат да са от полза за страната. Колкото по-бързо България постигне членство, толкова по-добри ще са перспективите пред нас.

С Милен Керемедчиев разговаря Таня Балабанова. Чуйте подробности в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Георги Киряков

Георги Киряков: По-вероятно е да има нови предсрочни избори отколкото съставяне на кабинет

Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както  и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на  ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..

публикувано на 23.12.24 в 09:53

Владимир Русев: През зимата в планината шега не бива и трябва де се действа разумно

Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..

публикувано на 23.12.24 в 09:11
Иванка Сотирова

Иванка Сотирова: Администрацията най-често създава работа на обществения посредник

Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..

публикувано на 20.12.24 в 12:04
Гл.ас. д-р Георги Проданов

Георги Проданов: Останал е 1% здрав разум в българските политици

1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..

публикувано на 16.12.24 в 14:55

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване.  Личната история на една дама обаче я..

публикувано на 04.12.24 в 14:00

Борислав Григоров: "Екосистемата и въглерода"

"Въглеродът представлява неметал от Периодичната система на елементите. Известен е още от Античността. Той е сред най-разпространените елементи във Вселената. Научните изследвания познават син, черен, зелен въглерод. Синият въглерод се складира в..

публикувано на 04.12.24 в 09:18
Надя Недялкова

Най-лесно ще пестим, ако изтрием социалните мрежи

Декември е месецът, в който харчим най-много и вземаме много заеми. Черни петъци, кибер понеделници, имени дни, Коледа, Нова година, все изпитания за финансовата ни култура. Данните сочат, че през миналия декември българите аса изхарчили близо..

публикувано на 02.12.24 в 09:46

Светла Ангелова: Осиновете куче, не стимулирайте незаконните търговци

Светла Ангелова, сертифициран развъдчик с дългогодишен опит в отглеждането на френски булдози, разкри тревожни детайли за незаконната търговия с кучета в България. В интервю за Радио Стара Загора тя заявяви, че липсата на контрол и проследимост..

публикувано на 23.11.24 в 10:47
Тихомир Тодоров

Промени в трудовото законодателство трябва да облекчат работодателите

Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...

публикувано на 22.11.24 в 10:58