Пристигналият през 1987 година у нас африканец е член на дружество „Традиция“ в град Велики Преслав, откъдето е съпругата му. Джоузеф не за пръв път взема участие във възпроизвеждането на исторически събития. За първи път обаче изкачи Шипка на 25 август, където пресъздаде ръкопашна схватка с руски офицер и „загина“ пред погледите на многохилядната публика, в която бе и президентът Румен Радев.
В клуб „Традиция“ специалистът по поддръжката на радио и телевизионна техника членува от 10 години. „Понеже в Преслав честваме 3 март и гледайки тези събития, реших и аз да се включа. Запали ме едно нещо историческо, купих си пушка, имам вече две, купих си носия“, връща лентата Малиса и отбелязва, че за първи път се превъплътил в ходжа.
Тъй като в българската история няма голям избор за актьори от Африка, основно влиза в ролята на „лошите“. „В османската армия е имало маври“, обяснява танзаниецът защо участието на чернокож башибозук в Шипченската епопея си е исторически достоверно.
„Аз съм много голям фен на историята. Знам я от времето на създаването на тази държава, знам за Балканските войни, знам преходите, които сте имали, трудности, успехи, въпреки че са много малко. 1300 години – горе-долу знам, да мога, като отида чрез историята да поискам вода“, усмихва се активистът на „Традиция“
Според него българите имат склонност непрекъснато да търсят поводи за конфликти в своята история, тя е често причина и за ниското им самочувствие и комплекси.
„Пет века е османското присъствие или робство, така както искате го кажете… Испанците са били 9 века. Обаче идва момент, когато разбират и казват така – нека миналото е минало, дай да гледаме напред. Българите обаче постоянно се разправяме за историята. Учим нашите деца на неща, които губят самочувствието, защото в повечето случаи българите са губили. И това нещо вкарва в българина някакъв комплекс. Нека си знаем – България се е разпростирала на три морета…, но това е минало, турците са били тука – нека не ги мразим“, казва Малиса на върха, на който са се провели епичните събития преди 141 години. И уточнява – аз се чувствам българин, част съм от това общество.
Той не се наема да открои най-великата личност от българското минало, защото всеки според него е изиграл своята историческа роля. Затова пък с увереност посочва най-голямата историческа грешка на българите: „Тя е от прехода – 1989 г. Оприличавам го на щафета. Когато играеш щафета, този който държи палката, трябва успешно да може да я предаде на следващия. Ако не предадеш, свършва щафетата, нали? 89-та година палката падна…“
На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни. Експозицията, дело на Надя Сотирова,..
Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..
Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..
Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..
На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..
На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...
За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..
Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..
"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена. До момента..
В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава галерията..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net