Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старозагорската опера е с три номинации за Кристална лира

Три са номинациите на Държавна опера-Стара Загора за наградите Кристална лира на Съюза на музикалните и танцови дейци за 2018 г.

Номинацията в категория „Постановъчен екип“ е за премиерата на оперно-кукления спектакъл на операта „Турандот” от Джакомо Пучини на 29.03.2018 г. на сцената на Държавна опера – Стара Загора.

В категория „Диригент“ номинацията е на Ивайло Кринчев, главен диригент на Държавна опера-Стара Загора - за премиерата на операта „Набуко” от Джузепе Верди на 8 юли 2018 г. – трето издание на „Опера на стадиона” – Стара Загора.

Анелия Димитрова, примабалерина в трупата на балета на Държавна опера-Стара Загора е номинирана в категорията „Млад изпълнител“ за ролята на Демна в танцовата драма „Нестинарка“ от Марин Големинов – премиера на 23 май 2018 г. на сцената на Държавна опера – Стара Загора.

Всички номинации може да видите на сайта на СБМТД https://ubmd.bg/%D0%BA%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D0%BB%D0%B8%D1%80%D0%B0/%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8-2018/

Съюзът на българските музиканти и танцови дейци (СБМТД) и Класик ФМ радио присъждат ежегодно награди за ярки постижения в музикално-изпълнителското и танцово изкуство. Наградите са учредени през 1997 г. с цел създаване на система за обществено отбелязване на забележителни постижения в изпълнителското и танцовото изкуство и се наричат „Кристална лира“. Наградите „“Кристална лира са статуетка и грамота. Те се присъждат в  15 основни направления (жанрове) в музикално-изпълнителсото и танцово изкуство: Оперно и оперетно изкуство, Музикален фолклор, Танцов фолклор, Поп и рокмузика, Педагози, Инструменталисти, Постановъчен екип, Балетно изкуство, Джаз, Оркестрово изкуство, Хорово изкуство, Млад изпълнител, Диригенти, Камерни ансамбли, Музикална критика.

22-рите поред награди „Кристална лира“ ще бъдат връчени на 1 ноември – Ден на будителите, на церемония в Държавен музикален и балетен център преди началото на традиционния Гала-концерт.

През 2016 г. престижната награда „Кристална лира“ получи постановъчният екип на спектакъла на Старозагорската опера „Лучия ди Ламермур“ от Г.Доницети в състав: диригент Ивайло Кринчев, режисьор Огнян Драганов, художник на декора Димо Костадинов, художник на костюмите Салваторе Русо, диригент на хора Младен Станев, ас. Диригент Крис МакКракън, ас. режисьор Денис Иванов, пом. Режисьор Пенка Александрова, корепетитори Светлана Денева и Деница Петрова. Премиерата на спектакъла бе на 5 декември 2015 година в рамките на Фестивала за оперно и балетно изкуство-Стара Загора.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Започва ремонт в отсечка на АМ "Марица" в района на Любимец

От днес започва ремонт на фуги на мостово съоръжение в района на Любимец на магистрала „Марица". Ремонтът ще започне в  следобедните часове над мостово съоръжение   над р. Йерусалимовска при 82-и км на АМ „Марица“, в района на Любимец, като се..

публикувано на 30.05.25 в 07:35

Започва ремонт на пътя Стара Загора-Казанлък

Започва ремонт по пътя Стара Загора-Казанлък в 5-километровата отсечка от областния град до отбивката за село Змейово. Първо ще се обнови платното за Стара Загора, а след това и другото, посочват от Агенция „Пътна инфраструктура“. Предприетите..

публикувано на 30.05.25 в 06:00
Български СУ-25 в Безмер

Ден на отворените врати в авиобаза "Безмер" по случай Международния ден на детето

Ден на отворените врати е обявен днес в авиобаза "Безмер по случай Международния ден на детето 1 юни. Между 9:30 и 14:00  часа малките любители на авиацията ще имат възможност да се запознаят отблизо със самолетите Су-25, стрелково въоръжение, летателна..

публикувано на 30.05.25 в 05:24

Потомци на бежанци от Одринска Тракия се включиха в Националния тракийски събор "Спасовден"

Стотици потомци на тракийски бежанци от Одринска Тракия се включиха и тази година в Националния тракийски  християнски събор „Спасовден" в местността Бакаджиците край Ямбол. В страната се организират над 30 срещи и събори, като целта е да се пази..

публикувано на 29.05.25 в 19:12

827 старозагорци, кръстени на Светицата на милосърдието, ще празнуват утре своя личен ден

827 жители на населените места от община Стара Загора ще празнуват утре своя личен празник, тъй като техните родители са избрали да ги кръстят на римска светица, живяла през четвърти век. Св. Емилия е обявена за блажена, а православната ни църква я..

публикувано на 29.05.25 в 17:49

Специален спектакъл на "Травиата" за ученици

През 2025 г. събитията на Държавна опера – Стара Загора са посветени на вековния ѝ юбилей като първа извънстолична оперна трупа. На 30 май /петък/ от 11,00 ч. за първи път ще се състои спектакъл на операта „Травиата” от Дж.Верди с лектория от Алина..

публикувано на 29.05.25 в 17:29

10 години от създаването си отпразнува Детска градина № 5 "Мечо Пух"

С много радост, песни, танци и усмивки Детска градина № 5 "Мечо Пух" отпразнува своя 10-годишен юбилей, съобщиха от пресцентъра на Община Стара Загора. В празнично украсения двор малките възпитаници, съпровождани от любимия си герой Мечо Пух, представиха..

публикувано на 29.05.25 в 17:21

Село Казанка посреща гости за традиционния си събор

Кметството на село Казанка, НЧ „Съзнание-1900“ и местният пенсионерски клуб, със съдействието на Община Стара Загора организират традиционен събор. Тържеството ще се състои на 8 юни 2025 г. от 11.00 ч. на централния площад на селото. В празничния ден е..

публикувано на 29.05.25 в 17:17

Фалшиви новини за абонаментни карти се разпространяват в социалните мрежи

Общинското дружество превозвач на Стара Загора апелира хората да не се поддават на измама с абонаметни карти, която се разпространява в социалните мрежи.   Единствено общинското дружество „Тролейбусни и автобусни превози" ЕООД издава абонаментни карти..

публикувано на 29.05.25 в 17:14

Задържан при полицейска проверка почина след поглъщане на наркотично вещество

Задържан за притежание на наркотици почина в болнично заведение, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Стара Загора.    На 28 май в Районно управление - Казанлък е получена информация за притежание на наркотици. В тази връзка около 14:00 часа са предприети..

публикувано на 29.05.25 в 17:06