Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Казанлъчани се заканиха да продължат с протестите срещу каруците

4
Снимка: Иван Славов

Стотици жители на Казанлък се събраха на протест в центъра на града с искане за забрана на движението на каруци по пътищата и по-строг контрол над превозните средства с животинска тяга. Хората организират две подписки с искания за промени в Закона за движение по пътищата и за промени в общинската наредба, касаещи движението на каруци. Те настояват или за пълна забрана на каруците по пътищата или строги правила за движението на тези превозни средства и най-вече строг контрол за спазването им. Организаторите на протеста обявиха, че ще настояват община Казанлък да въведе пълна забрана за каруци по първокласните пътища, забрана за движение в тъмната част от денонощието. Искат и промяна в закона, която да изисква образователен ценз за водачите на каруци, да се изисква явяване на листовки за познаване на законите, защото и те са участници в движението. Искане има и за възрастово ограничение за водачите на превозни средства теглени от животни, защото в момента по закон една каруца може да бъде управлявана от дете на 12-години и дори на по-малки ако са с придружител. Настоява се те да имат навършени 18-години. Иска се и задължителна гражданска отговорност за каруците. Мотивите са, че те също са участници в пътното движение и създават предпоставки за произшествия. Дават и пример, че не е ясно в момента ако кола се блъсне в каруца, кой ще поеме щетите по колата, след като нямат гражданска отговорност.

Повод за протеста и на недоволството на казанлъчани стана тежката катастрофа на 27 октомври, при която загинаха двама младежи – на 22 и 23 години от Казанлък. Те загинаха в челен сблъсък в друг автомобил при опит да избегнат каруца и двуколка на пътя от Казанлък за Стара Загора. Ден по-късно нерегламентирани състезания с каруци и двуколки край Казанлък станаха повод за сблъсъци на роми и полицаи, при които бяха ранени общо шестима униформени.

Припомняме, че вчера бяха задържани и собствениците на каруци, за които се смята, че имат връзка с тежката катастрофа от събота вечерта, при която загинаха момчето и момичето от Казанлък. 

Хората тук наистина са бесни, че в града по всяко време на денонощието може да бъдат видяни каруци, които не просто не са регистрирани, но не спазват никакви законни норми и изисквания, като наличие на светлоотразители. Освен това твърдят, че ромите често използват тези превозни средства за кражби, а както се разбра и за състезания при това на пътища от общинската пътна мрежа. Хората обаче искат контролът върху такива превозни средства да не се прави кампанийно, след инциденти, а контрола да е постоянен. И да не се чака някой да пострада или загине в такъв инцидент, за да се вземат мерки.

Организаторът на протеста Боряна Алексиева обяви, че протестите продължават, като следващият ще бъде в петък от 18 и 30 часа. Иначе още в понеделник тя ще внесе подписката с исканията на множеството хора в община Казанлък.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

С военни почести и венци Стара Загора почете паметта на Васил Левски

С панихида, военен ритуал и рецитал на ученици от СУ „Васил Левски“ Стара Загора  почете 152-та годишнина от гибелта на Апостола на Свободата.  Денят започна със заупокойна света литургия в памет на Васил Иванов Кунчев в катедралния храм „Св...

публикувано на 18.02.25 в 13:35

Без затруднения по пътищата на община Казанлък

Пътната обстановка в Община Казанлък е спокойна, съобщават от пресцентъра на администрацията.  Пътните платна в град Казанлък и населените места са почистени. Автобусите се движат по график.  Повече сняг е натрупал в южната част на община Казанлък...

публикувано на 18.02.25 в 12:44

Хасково почете паметта на Васил Левски с възпоменателна церемония-поклонение

Хасково се преклони пред делото и подвига на Васил Левски в деня, в който България отбелязва 152 години от гибелта на Апостола на свободата. Венци и цветя бяха поставени пред паметника на Дякона в двора на СУ "Васил Левски". В официалната церемония се..

публикувано на 18.02.25 в 12:26

Български пощи: Забавяне в обработката и доставката на пратки в Белгия и Финландия

Пощенският оператор в Белгия уведомява, че започналите през миналата седмица стачки продължават. Обработката и доставката на входящите и изходящите международни пратки продължават да се извършват със закъснения. Пощенският оператор във Финландия..

публикувано на 18.02.25 в 12:22
Снимката е илюстративна

Полицията задържа мъж, ударил съпругата си на паркинг в Стара Загора

38-годишен мъж е задържан за 24 часа от полицията в Стара Загора, след като е нанесъл удар на съпругата си.  Сигнал за инцидента е подаден в следобедните часове на 17 февруари, информират от ОД на МВР-Стара Загора. На паркинг на магазин в Стара..

публикувано на 18.02.25 в 11:33

Откраднаха камбаната в село Скобелево

Камбаната в павелбанското село Скобелево е била открадната, разкриха от ОД на МВР-Стара Загора. Сигнал за извършената кражба е подаден на 17 февруари. При деянието са срязани и изкривени метални елементи на оградна решетка към постройката, която е..

публикувано на 18.02.25 в 11:20
Снимката е илюстративна, архив.

Катастрофи затрудняват движението по пътищата в Сливенска област

Закъсал ТИР е причината за затварянето на пътен възел Петолъчката в посока пътя Котел – Омуртаг, съобщи директорът на Областно пътно управление Сливен Митко Иванов. Товарният автомобил е закъсал на изкачването след село Мокрен, но вече е изтеглен. От..

публикувано на 18.02.25 в 10:57
Къща Музей „Гео Милев“, Стара Загора

В Стара Загора представят спектакъл по „Цветни приказки“ от Леда Милева

Тази вечер от 18ч. в Къща-музей „Гео Милев“ в Стара Загора децата от театрална школа „Жест“ към Центъра за подкрепа на личностното развитие ще представят премиерата на спектакъла по „Цветни приказки“ на Леда Милева. Входът за представлението е..

публикувано на 18.02.25 в 10:43

В община Болярово пътищата са проходими при зимни уславия

Пътищата в община Болярово  са проходими при зимни условия и пътните платна са почистени. „ В готовност сме да реагираме адекватно при усложняване на обстановката, която вещаят синоптиците.“-  заяви Христо Христов, кмет на общината. Почистени са всички..

публикувано на 18.02.25 в 10:33
Снимката е илюстративна

Издирват агресивен питбул в Стара Загора

Общинският приют за безстопанствени животни издирва агресивен питбул, оставен безстопанствено по улиците на Стара Загора. Сигнал срещу животното, нападнало няколко домашни любимци през последните дни, е подаден на Спешния телефон 112, както и на..

публикувано на 18.02.25 в 10:03